kamienica, Grodków
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Kamienica przy Warszawskiej 3 – stanowi nierozłączny fragment miejskiego układu urbanistycznego Grodkowa.

Historia

Kamienica powstała w XIX wieku, początkowo użytkowana jako dom mieszkalny. Na początku XX w., stała się miejscem zespalającym przestrzeń prywatną domu i przestrzeń zewnętrzną ulicy – wówczas to przebudowano parter budynku a w jego przyziemiu powstały sklepy. Druga kondygnacja do dziś pełni funkcję mieszkalną. Położona przy ulicy Warszawskiej (dawna Münsterberg Gasse), która zachowała swoją pierwotną funkcję historyczną, i podobnie jak w średniowieczu jest ulicą głównej komunikacji wewnątrz miasta.

Opis

Kamienica jest budynkiem narożnym, usytuowanym u zbiegu ulicy Warszawskiej i Królowej Jadwigi. Zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od placu rynkowego, w centrum układu staromiejskiego. Obiekt wzniesiony został z cegły i otynkowany. Jest budynkiem dwukondygnacyjnym z użytkowym poddaszem, kryty dachem dwuspadowym z naczółkiem. Wzniesiony został na planie prostokąta, wydłużonego wzdłuż osi pn.-pd. Elewacja północna – frontowa jest trójosiowa. Poziom przyziemia określa wtórnie umieszczona przestrzeń witryny sklepowej oraz znajdujący się po jej lewej stronie otwór wejściowy. Powyżej poziom drugiej kondygnacji, wydzielony jest prostym gzymsem podokiennym, a zamknięcie elewacji stanowi gzyms główny. Osie wyznaczają w tym miejscu otwory okienne ujęte w profilowane opaski. Boczna, wschodnia elewacja składa się z trzech niesymetrycznie rozmieszczonych osi w przyziemiu, z których dwie dodano wtórnie. Powyżej dwie osie drugiej kondygnacji wyznaczają prostokątne okna, z kolei pięcioosiową partię szczytu określa na osi ślepa blenda oraz znajdujące się po jej bokach otwory okienne i półokrągłe, niewielkie okienka. Elewacja południowa jest 2osiowa, artykułowana podobnie, jak elewacja północna. Obiekt nie podsiada wyraźnych cech stylowych.

Zabytek dostępny.

Oprac. Katarzyna Latocha, OT NID w Opolu, 08.10.2018 r.

Bibliografia

  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VII: Województwo opolskie, z. 3: powiat grodkowski, red. T. Chrzanowski i M. Kornecki, Warszawa 1964, s. 25.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kamienica
  • Chronologia: XIX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Warszawska 3, Grodków
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. brzeski, gmina Grodków - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy