Teatr im. Juliusza Osterwy, Gorzów Wielkopolski
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Budynek teatru w Gorzowie Wielkopolskim, będący ważnym ośrodkiem kulturalnym w przed i powojennym mieście, stanowi ciekawy przykład neoklasycystycznej architektury.

Historia

Budynek został wybudowany w 1873 r. jako lokal gastronomiczno-rozrywkowy. Pierwszy spektakl odbył się w nim w 1886 roku. W tym czasie na zapleczu wzniesiono teatr letni w formie drewnianej, ażurowej konstrukcji, który współcześnie rozebrano i przeniesiono do Lubniewic, gdzie uległ zniszczeniu. Od roku 1917 teatrem zarządzało Miejskie Towarzystwo Teatralne. W 1923 roku przeprowadzono remont wewnątrz budynku wg planów architekta Meyera, zmieniając układ pomieszczeń i dekorację wnętrz. Malarz Robert Sandforth wykonał malowidła w głównej sali. Wówczas powstał też reprezentacyjny portyk przed głównym wejściem. Po II wojnie światowej pierwsze przedstawianie odbyło się jesienią 1945 roku. Oficjalna inauguracja teatru, wówczas im. Józefa Korzeniowskiego, miała miejsce w styczniu 1946 roku. W następnym roku zmienił się zespół aktorów i dyrektor, a teatr otrzymał nowego patrona – Juliusza Osterwę.

Opis

Budynek teatru usytuowany jest wzdłuż ul. Teatralnej, przebiegającej w pobliżu nabrzeża rzeki Warty. Neoklasycystyczna budowla składa się z dwóch przylegających do siebie obiektów, murowanych z cegły, na planie prostokąta, parterowych, o bryłach rozczłonkowanych przybudówkami, nakrytych dachami dwuspadowymi. Otynkowane elewacje artykułowane są detalem architektonicznym w formie gzymsów, fryzu ząbkowego, opasek okiennych, płycin, rozet. Na osi fasady znajduje się wejście główne zaakcentowane kolumnowym portykiem, zwieńczonym trójkątnym tympanonem, poprzedzone szerokimi schodami. Wewnątrz zachowały się malowidła na ścianach i suficie widowni z lat 20. XX wieku. Zachował się także murowany teatr letni, usytuowany na zapleczu głównego budynku.

Zabytek dostępny. Możliwość zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

oprac. Marta Kłaczkowska, OT NID w Zielonej Górze, 27-12-2017 r.

Bibliografia

  • Grabacz K., Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego, Tom III, Zielona Góra 2013, s. 32;
  • Kowalski S., Zabytki architektury województwa lubuskiego, Zielona Góra 2010, s. 109;
  • Zabytki północnej części województwa lubuskiego, red. J. Lewczuk, B. Skaziński, Gorzów Wlkp.-Zielona Góra 2004, s. 24-25;
  • http://gorzow.wyborcza.pl/gorzow/1,36844,19993855,piekne-sceny-z-dlugiego-zycia-teatru.html

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek użyteczności publicznej
  • Chronologia: 1873 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Teatralna 9, Gorzów Wielkopolski
  • Lokalizacja: woj. lubuskie, pow. Gorzów Wielkopolski, gmina Gorzów Wielkopolski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy