Kaplica, Głogówek
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Kaplica związana jest z rodem v. Oppersdorff, właścicieli dóbr głogóweckich od XVI w., rezydujących na zamku w Głogówku. Autorstwo polichromii w kaplicy przypisuje się warsztatowi morawskiego malarza Franza Antona Sebastiniego (lub jemu samemu), działającego na Morawach i Górnym Śląsku (m.in. w Głogówku i Rudach). Jego śladami prowadzi otwarty w 2012 r. Szlak Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego.

Historia

Fundatorem kapliczki był Heinrich Ferdinand v. Oppersdorff. Zbudowana ona została w 1762 r. w miejscu drewnianej z 1658 r., poświęconej kultowi Matki Bożej Bardzkiej w podziękowaniu za uratowanie rodziny Franciszka Euzebiusza v. Oppersdorff z powodzi. Wystrój malarski wnętrza wykonał Franz Anton Sebastini lub jego warsztat.

Opis

Kapliczka znajduje się na rogu drogi Głogówek-Szonów oraz alei prowadzącej do d. wsi Głogowiec, ob. włączonej w administracyjne granice Głogówka, w otoczeniu starych lip. Niewielka, murowana i otynkowana, zbudowana jest na planie prostokąta, zaokrąglona od płd.-zach. Frontową elewację zamyka barokowy szczyt. Sklepione wnętrze pokryte jest polichromią (przemalowaną w XX w. w stopniu, który utrudnia potwierdzenie atrybucji): malowane pilastry, motywy rocaille’owe, florystyczne, oraz 2 sceny: Procesji z bazyliki w Bardzie oraz nieczytelną dziś, nawiązującą do wydarzenia z 1658 r., które było powodem wystawienia kaplicy. W kaplicy znajduje się drewniana kopia bardzkiej rzeźby Madonny z Dzieciątkiem.

Kaplica dostępna jest z zewnątrz. Należy do parafii św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku.

Oprac. Joanna Szot, OT NID w Opolu, 15.10.2014 r.

Bibliografia

  • Chrzanowski T., Głogówek (Śląsk w zabytkach sztuki), Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1977.
  • Chojecka E., Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku, Katowice 2004.
  • Festschrift zur 700-Jahrfeier der Stadt Oberglogau: 1275-1925, Oberglogau 1925.
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII: Województwo opolskie, z. 12: Powiat prudnicki, oprac. T. Chrzanowski, M. Kornecki, Warszawa 1960.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kaplica
  • Chronologia: 1762 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Głogowiec , Głogówek
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. prudnicki, gmina Głogówek - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy