Kamienica Antoniego Ogończyka-Blocha i Leona Mazalona, Gdynia
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kamienica Antoniego Ogończyka-Blocha i Leona Mazalona

Gdynia

photo

Wybitna realizacja w stylu funkcjonalizmu, wyraźne inspiracje ekspresjonizmu holenderskiego. Wyjątkowa wartość ponadregionalna.

Historia

Budynek został zbudowany w latach 1936-1937 r. dla mecenasa Antoniego Ogończyka-Blocha i architekta Leona Mazalona, który zaprojektował tę kamienicę wraz ze Stefanem Kozińskim. Widoczny wpływ ekspresjonizmu architektów szkoły amsterdamskiej.

Opis

Luksusowa kamienica narożna znajduje się w centrum Gdyni przy ul. Świętojańskiej (elewacja wschodnia), na przecięciu z ul. Piłsudskiego (elewacja południowa). Budynek wzniesiono na rzucie litery L, od strony ul. Świętojańskiej posiada krótsze, pięciopiętrowe skrzydło o prostokątnym narysie, natomiast od ul. Piłsudskiego jest to większe, sześciokondygnacyjne, dłuższe skrzydło z bramą przejazdową w przyziemiu. Piąte piętro skrzydła od strony świętojańskiej zostało cofnięte tak, by powstał obszerny taras. Każde skrzydło ma własną klatkę schodową oraz windę, w przeszklonym zaokrąglonym narożniku budynku na wszystkich kondygnacjach urządzono na werandach ogrody zimowe co było znakiem nowoczesności i prestiżu. Elewacje były tu jasne, pomalowane na „kolor gdyński”, odbijający światło z mocnym wzorem faktury tynku. Wyrazista linia budynku podkreślona dominującą tu esowatą falą szklanego narożnika, który płynnie przenika w elewację wschodnią oraz szeroka południowa elewacja z rzędami jakby „falujących” balkoników pełna jest ruchu i światłocienia. Przyziemie ma charakter handlowo-usługowy, zostało celowo przeszklone tak, by wyeksponować konstrukcję słupową. Budynek posiadał instalację centralnego ogrzewania i gaz. Ponadto jako pierwszy w Gdyni miał schron obrony przeciwlotniczej i gazowej (O.P.L.G.).

Dostępny z zewnątrz i przyziemie usługowe.

Oprac. Dorota Hryszkiewicz-Kahlau, OT NID w Gdańsku, 14.11.2014 r.

Bibliografia

  • Sołtysik M., Modernistyczna Gdynia-dziedzictwo lat międzywojennych [w:] Renowacje i zabytki 2010, nr 4 (36), s.61-73
  • Sołtysik M.J., Gdynia miasto dwudziestolecia międzywojennego, urbanistyka i architektura, Warszawa 1993;
  • http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Dziedzictwo_kulturowe-Zabytki_architektury-Domy_i_Kamienice/4807/Kamienica_A_Ogo_czyka_Blocha_i_L_Mazalona
  • http://www.gdynia.pl/wszystko/o/gdyni/historia/5637_37.html

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kamienica
  • Chronologia: lata 30. XX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Świętojańska 122, Gdynia
  • Lokalizacja: woj. pomorskie, pow. Gdynia, gmina Gdynia
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy