Budynek biurowy Polskarob, Gdynia
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Oryginalna funkcjonalistyczna architektura modernistyczna lat trzydziestych z mocno wyeksponowanymi elementami stylistyki okrętowej, budynek biurowy nietypowo położony w dzielnicy willowej, ale harmonijnie wpisany w otoczenie. Obiekt jednorodny stylowo, zaprojektowany kompleksowo: budynek biurowy, garaże i ogród wraz z małą architekturą.

Historia

Biurowiec został zbudowany w latach 1934-35 r. jako siedziba Polsko-Skandynawskiego Towarzystwa Transportowego Polskarob. Projekt autorstwa gdyńskich architektów: S. Płoskiego i K. Krzyżanowskiego. Wzniesiony przez firmę budowlaną Inż. K. Krzyżanowski i S-ka. Wokół budynku założono modernistyczny ogród, dobrze zachowany częściowo do dziś (projektantka: Barbara Kaszycka). W 1939 roku zbudowano schron według projektu majora R. Fryszkowskiego (Szefa Fortyfikacji Wybrzeża Morskiego). W czasie wojny była tu siedziba Gestapo. Po wojnie budynek został przejęty przez Marynarkę Wojenną. Na linii pierwotnych garaży w 1960 roku, w części południowo-zachodniej dobudowano świetlicę (kubatura 290 m3) utrzymując charakter starszej części budynku. Autorem projektu był inż. arch. R. Kolendo. W 1975 roku postawiono na dachu maszt antenowy dla KW MO.

Opis

Obiekt usytuowany w willowej dzielnicy w Gdyni, na południowo-wschodnim stoku Kamiennej Góry, po południowej stronie ulicy Korzeniowskiego. Budynek wolnostojący na dużej, wydzielonej ogrodzeniem działce. Razem z budynkiem zaprojektowano ogród z sadzawką i ścieżkami spacerowymi. Budynek na rzucie litery L, trzykondygnacyjny, podpiwniczony, kryty płaskim dachem papowym. Jest kompozycją dwóch przenikających się członów: dwukondygnacyjnej części płd.-wsch. i trzykondygnacyjnej części płd.-zach. Wejście główne do budynku znajduje się na styku tych dwóch części. Jest ono podkreślone dodatkowo wertykalnym układem otworów okiennych klatki schodowej oraz zaokrągleniem narożnika - typowym elementem charakterystycznym dla modernizmu gdyńskiego: zaokrąglony narożnik był pierwotnie obłożony klinkierem, obecnie tynkowany (pierwotnie w kolorze ciemnobrązowym), ponadto peryskopowo wysunięta szklana nadbudówka, a w podcieniu wejściowym - okrągłe okno imitujące bulaj. W skrzydłach budynku układ okien horyzontalny, w narożu południowym skrzydła południowo-wschodniego znajduje się półokrągła, przeszklona weranda z wyjściem do ogrodu. Po stronie zachodniej znajdują się garaże. Nad klatką schodową umieszczono na dachu maszt, o wysokości 15, 4 m. Maszt oparty jest na ścianach klatki schodowej.

Zabbytek dostępny z zewnątrz.

Oprac. Dorota Hryszkiewicz-Kahlau, OT NID w Gdańsku, 28.08.2015 r.

Bibliografia

 • Sołtysik M., Modernistyczna Gdynia-dziedzictwo lat międzywojennych [w:] Renowacje i zabytki 2010, nr 4 (36), s.61-73
 • Sołtysik M.J., Gdynia miasto dwudziestolecia międzywojennego, urbanistyka i architektura, Warszawa 1993;
 • Karta ewidencyjna zabytków, Budynek administracyjny wojskowy, Gdynia, ul. Korzeniowskiego 8/10, T. Kiernicki, M. Wielebski, 1982;
 • http://www.bryla.pl/bryla/51,85298,6993010.html?i=8
 • http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Dziedzictwo_kulturowe-Zabytki_architektury-Budynki_uzytecznosci_publicznej/4790/Budynek_mieszkalno_biurowy_firmy_POLSKAROB
 • http://modernizmgdyni.pl/?p=391

Informacje ogólne

 • Rodzaj: budynek użyteczności publicznej
 • Chronologia: lata 30. XX w.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Korzeniowskiego 8/10, Gdynia
 • Lokalizacja: woj. pomorskie, pow. Gdynia, gmina Gdynia
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy