budynek administracyjny tzw. Willa - Zabytek.pl
budynek administracyjny tzw. Willa
Adres
Jastrzębie, Dworcowa 20
Lokalizacja
woj. opolskie,
pow. namysłowski,
gm. Namysłów - obszar wiejski
Byli to arystokraci wiele znaczący w okolicy. Fryderyk Wilhelm von Heydebrand und der Lasa (1746-1819) był w latach 1800-1805 namysłowskim Landratem (odpowiednik dzisiejszego starosty). W latach 1881-1884 tę samą rolę pełnił jego potomek – Wilhelm Adam (1849-1908), urodzony i zmarły w Jastrzębiu członek niemieckiego Reichstagu, a także prezydent rejencji wrocławskiej i królewieckiej.
Bryła pałacu kształtowała się zasadniczo od XVIII wieku, z tego okresu pochodziły lunetowe sklepienia piwnic oraz trójkątny przyczółek na szczycie elewacji ogrodowej. Kompleksowa przebudowa całego majątku, połączona z modernizacją rezydencji Heydebrandów miała miejsce w 1833 r., o czym informowała data na pałacowym wiatrowskazie.
Elewacje pałacu, a zwłaszcza ta od strony ogrodu (portyk, a także mansardowy dach – płaski, lekko łamany) wykonane zostały we wdzięcznych, śpiewnych formach stylu Biedermeister (nurtu w sztuce, literaturze, muzyce i architekturze krajów niemieckojęzycznych o ramach czasowych 1815-1848). Także w tym okresie pałac otynkowano – uczyniono to w roku 1844.
W tym samym roku nieopodal pałacu powstała tzw. Willa, obiekt wybudowany jako siedziba Ferdynanda, syna właściciela majątku. Katalogi zabytków później często określały ten obiekt jako villenartiger Neubau, przykład nowoczesnej wiejskiej willi o przeznaczeniu jako Alterssitz – Dom Starców, rezydencja starszych wiekiem posiadaczy majątku. Dostrzegalne są wpływy znanego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla (1781-1841), tworzącego w nurcie klasycyzmu.
W 1881 r. przeprowadzono pomiędzy pałacem, a willą budowę parterowego łącznika, stanowiącego odtąd centralną część założenia pałacowego i zawierającego w swoim wnętrzu oranżerię (ogród zimowy, Wintergarten). Prawdopodobnie również wtedy przekształceniu uległy wnętrza pałacu oraz okna na poddaszu, przerobione w stylu wole oczko (Ochsenaugen).
Działań wojennych w styczniu 1945 r. nie przetrwał pałac Heydebrandów, z kolei willa oraz łącznik zachowały się do dnia dzisiejszego, podobnie jak część budynków gospodarczych majątku,
Dane obiektu zostały uzupełnione przez użytkownika Mateusz .
Rodzaj: budynek użyteczności publicznej
Styl architektoniczny: klasycystyczny
Materiał budowy:
ceglane
Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków
Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_16_BK.379414, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_16_BK.18611