kościół ewangelicki, ob. rzymskokatolicki filialny pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła, Osiecznica
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kościół ewangelicki, ob. rzymskokatolicki filialny pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła

Osiecznica

photo

Przykład obiektu sakralnego z początku XIX w. o konstrukcji szachulcowej i bryle imitującej formę bazylikową. Obiekt należy do wąskiej grupy kościołów szkieletowych w woj. lubuskim.

Historia

Najstarsza wzmianka o Osiecznicy, pochodząca z 1202 r., dotyczyła przekazania miejscowości zakonowi cystersów w Lubiążu przez kasztelana Wilczka. Pierwsza świątynia w pojawiła się tu zapewne na pocz. XIV w.  Obecny kościół został wzniesiony najprawdopodobniej w 1816 roku. Projekt świątyni przypisuje się Karlowi Friedrichowi Schinklowi. Możliwe, ze była to próba opracowania kościoła wzorcowego dla konstrukcji szkieletowej (niem. Normalkirche). 29 lipca 1947 r. został konsekrowany i stał się kościołem filialnym parafii w Krośnie Odrzańskim. Przeprowadzono gruntowny remont, który polegał na wymianie stolarki okiennej (okna ostrołukowe zastąpiono prostymi, wielokwaterowymi) i drzwi w elewacji północnej. Kolejną znacząca przebudowę świątyni przeprowadzono w 1980 roku. Wykonano wówczas nowy ołtarz i wydzielono wewnątrz zakrystię i aneks gospodarczy. W 1981 r. kościół został mianowany samodzielną parafią. W 1992 r. wnętrze wyłożono boazerią, później położono nową posadzkę, a przed wejściem bocznym wzniesiono murowaną kruchtę.

Opis

Kościół pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła jest usytuowany na wzniesieniu w pd. części wsi, na prawym brzegu Odry. Świątynia orientowana, założona na planie prostokąta, o bryle nawiązującej do formy bazylikowej. Środkowa, wyższa część przekryta dachem dwuspadowym, boczne, niższe - dachami pulpitowym. W kalenicy nad częścią zach. wieżyczka. Przy elewacji pn. kruchta nakryta dachem dwuspadowym. Kościół wzniesiony w konstrukcji szkieletowej drewnianej z wypełnieniem z cegły. W części podgzymsowej ścian naw bocznych wzmocnienia konstrukcji w postaci zastrzałów wykonanych w formie krzyża św. Andrzeja, wzbogacone o charakterystyczne zdobienia. Prostokątne okna o gęstym podziale w formie kwadratu. W jednoprzestrzennym wnętrzu empory okalające trzy ściany. Po stronie zach. ołtarz po soborowy w miejscu dawnego ołtarza ambonowego. Całość świątyni pokryta boazerią.

Dostęp do zabytku ograniczony. Możliwość zwiedzania wnętrza po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

oprac. Piotr Pachut, OT NID w Zielonej Górze, 11-08-2017 r.

Bibliografia

  • Szymańska-Dereń M., Kościoły zrębowe i szkieletowe województwa lubuskiego, Zielona Góra 2009, s 80-82.
  • Tymczyj A., Schematyzm diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Zielona Góra 1995, s.352-353.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1816 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Osiecznica
  • Lokalizacja: woj. lubuskie, pow. krośnieński, gmina Krosno Odrzańskie - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy