budynki zespołu dawnej gazowni: wieża amoniakalna oraz piecownia i kotłownia, Legnica
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

budynki zespołu dawnej gazowni: wieża amoniakalna oraz piecownia i kotłownia

Legnica

photo

Zwarty zespół budynków dawnej gazowni - kotłowni i piecowni oraz wieży amoniakalnej – jest cennym w skali Dolnego Śląska przykładem przemysłowej architektury wczesnomodernistycznej.

Historia

Gazownia w Legnicy (do 1945 r. – Liegnitz) powstała w 1857 r. Budynek dawnej piecowni i kotłowni oraz wieża amoniakalna powstały w czasie modernizacji zakładu w latach 1914-16. Obiekty funkcjonowały do lat 1934-35, kiedy to gazownię przekształcono w rozdzielnię gazu koksowniczego sprowadzanego z Wałbrzycha. W 1945 r. wieża została zaadaptowana na kolejową wieżę ciśnień. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. wieża utraciła swą nową funkcję. Obecnie w budynku piecowni i kotłowni znajduje się treningowa ścianka wspinaczkowa, w wieży – pomieszczenia biurowe i pomocnicze.

Opis

Piecownia i kotłownia to budynek konstrukcji murowanej, na kamiennym cokole, licowany cegłą klinkierową, na rzucie litery „L”, w zasadniczej części jednoprzestrzenny. Bryła budynku jest rozczłonkowana, złożona z korpusu nakrytego dachem mansardowym oraz bocznych skrzydeł. Charakterystyczne dla budynku są wąskie, mocno wydłużone otwory okienne.

Od południowego zachodu budynek jest zwarty z wieżą amoniakalną. Dolna kondygnacja wieży w formie kamiennego cokołu, powyżej elewacje licowane cegłą klinkierową. Wieża założona na rzucie zbliżonym do kwadratu, siedmiokondygnacyjna, nakryta wysokim dachem mansardowym. W poziomie parteru (ponad wejściem), 2 i 3 kondygnacji rzędy niewielkich, prostokątnych otworów okiennych, w wyższych kondygnacjach - pojedyncze, znacznych rozmiarów, zbliżonych kształtem do półkolistych okna.

Zabytek dostępny.

Oprac. Bogna Oszczanowska, OT NID we Wrocławiu, 17.10.2017 r.

Bibliografia

  • Legnica. Przedmieście głogowskie, Piątnica, Stare Piekary. Studium historyczno-urbanistyczne, Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków Oddział Terenowy we Wrocławiu, Wrocław 2010. Archiwum OT NID we Wrocławiu, s. 177-181.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: architektura przemysłowa
  • Chronologia: 1914 - 1916
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Ścinawska 1, Legnica
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. Legnica, gmina Legnica
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy