zbiorowa mogiła powstańców śląskich, Zimna Wódka
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

zbiorowa mogiła powstańców śląskich

Zimna Wódka

photo

Mogiła zbiorowa powstańców śląskich w Zimnej Wódce.

Historia 

Według spisu ludności z 1910 r. Zimną Wódkę zamieszkiwało 713 mieszczkańców, z których 686 mówiło w języku polskim. W wyborach komunalnych z listopada 1919 r. na listę polską oddano 150 głosów (ze 181), dzięki czemu Polacy uzyskali 8 na 9 mandatów. Dnia 22 lutego 1921 roku w miejscowości powstał oddział najstarszej polskiej organizacji sportowej Polskiego Towarzystwa Gminastycznego „Sokół”.

 
Podczas plebiscytu w 1921 r. za Polską głosowalo 221 mieszkańców, a za Niemcami – 145. Podczas III powstania śląskiego, ok. 7 maja 1921 r. Zimną Wódkę opanowali powstańcy śląscy z Podgrupy „Butrym”. Zimna Wódka była terenem walk w III powstaniu śląskim i kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. 

W 1921 r. w zbiorowej mogile na cmentarzu katolickim pochowano we wspólnej mogile dwóch nieznanych powstańców śląskich, którzy polegli podczas walk w III powstaniu śląskim. 

Opis

Mogiła zbiorowa nieznanych dwóch powstańców śląskich znajduje się w głębi cmentarza parafialnego w Zimnej Wódce, po prawej stronie od wejścia na cmentarz, przy głównej alejce. Powierzchnia mogiły wynosi ok. 6 m kw. Mogiła obramowana jest niską opaską z lastriko. Na mogile, po prawej stronie, znajduje się płyta z jasnego marmuru o wymiarach 40X60 cm. Na niej wyryta jest inskrypcja: „WIECZNA CHWAŁA BOHATEROM / POLEGLYM W POWSTANIU ŚLĄSKIM / POD GÓRĄ ŚW. ANNY W ROKU / 1921 /.

Po lewej stronie mogiły znajduje się płyta leżąca w formie księgi wykonana z granitu. Na niej widnieje krzyż i gałązka lauru w formie reliefu. Pozostałą część mogiły wypełnia ziemia z posadzonymi roślinami. 

Obiekt dostępny dla zwiedzających.

Oprac. Joanna Banik, OT NID w Opolu, 30.06.2020 r.

Bibliografia

  • Encyklopedia Powstań Śląskich, Opole 1982.
  • Ryżewski W., Trzecie powstanie śląskie, Warszawa 1977. 
  • Teczka obiektu (karta ewidencyjna Pomnika Pamięci Narodowej, decyzja o wpisie do rejstru zabytków woj. oposkiego) [w:] zbiory WUOZ w Opolu
  • Wyglenda J., Plebiscyt i powstania śląskie, Opole 1966. 

Informacje ogólne

  • Rodzaj: cmentarz
  • Chronologia: 1921 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Zimna Wódka
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. strzelecki, gmina Ujazd - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy