kościół parafialny pw. św. Anny - Zabytek.pl
Adres
Bąkowice, Główna 87
Lokalizacja
woj. opolskie,
pow. namysłowski,
gm. Świerczów
Niedługo wcześniej nastąpiła lokacja wsi na prawie niemieckim. Zapewne również wtedy powstał tu pierwszy kościół, którego istnienie poświadczają jednak dopiero dokumenty z II poł. XVI w., przekazujące informację, że parafia w Bąkowicach erygowana została w 1378 r.
Średniowieczna budowla została rozebrana w roku 1581, a w ciągu kolejnego roku miejscowa gmina ewangelicka wzniosła na jej miejscu nowy, drewniany kościół. Najcenniejszym zabytkiem ruchomym, który można zobaczyć w kościele jest gotycka pieta, pochodząca z I poł. XIV w. Najprawdopodobniej pochodzi ona z pierwszego tutejszego obiektu, drewnianej świątyni rozebranej w 1581 r.
Istniejący do dziś kościół nosi wezwanie św. Anny. Jest to postać niewystępująca w Nowym Testamencie, znana jedynie z pism apokryficznych. Według Protoewangelii Jakuba i Ewangelii Pseudo-Mateusza żyjąca w latach 64 p. n. e. - 16 n. e. św. Anna była żoną Joachima, z którym miała jedno dziecko – córkę Maryję. W ten sposób była babką Chrystusa, zmarła gdy miał on ok. 20 lat.
Kościół w Bąkowicach wybudowano w latach 1837-39 w miejscu zniszczonej przez pożar drewnianej świątyni. Mistrz murarski Hasenwinkel z Namysłowa postawił obiekt murowany, jednonawowy, z półkoliście zamkniętym prezbiterium. W 1869 r. od zachodu dobudowana została kwadratowa wieża. Z roku 1914 pochodzi kaplica, którą zlokalizowano przy południowej ścianie kościelnej wieży. Wnętrza odnawiano w 1934 i 1957 r.
Kościół stanowi obecnie centrum rzymskokatolickiej parafii p. w. św. Anny w Bąkowicach, której proboszczem jest od 2008 r. ks. mgr Andrzej Jaremko. Do parafii przynależą także kaplice mszalne w Goli (Miłosierdzia Bożego) i w Roszkowicach (pow. brzeski, św. Józefa). W niedziele odprawiane są cztery msze – o 7:30, 9:00, 10:30 i 12, a w dni powszednie o godzinie 17.
Dane obiektu zostały uzupełnione przez użytkownika Mateusz .
Rodzaj: kościół
Styl architektoniczny: bezstylowy
Materiał budowy:
ceglane
Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków
Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_16_BK.17702, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_16_BK.21523