dom, Grodków
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Kamienica przy Wrocławskiej 9 – stanowi nieodłączny fragment miejskiego układu urbanistycznego. Wraz z domami przy Wrocławskiej nr 13 i 15 tworzy zwarty ciąg zabudowy charakterystyczny dla architektury miejskiej Grodkowa z pocz. XIX w.

Historia

Kamienica powstała w I poł. XIX wieku, prawdopodobnie po pożarze w 1833 roku, który strawił znaczną część miasta. Powstała w miejscu dawniej znajdującego się tam domu drewnianego, które stawiano wzdłuż dróg wewnętrznych zwanych zaułkami. Ulica Wrocławska, nazywana była dawniej Wielkim Brzeskim zaułkiem, w języku niemieckim – Grosse Briegische Gasse.

Opis

Budynek usytuowany jest w zwartej zabudowie zachodniej pierzei ulicy Wrocławskiej. Zlokalizowany jest w niewielkiej odległości od placu rynkowego, w centrum układu staromiejskiego. Usytuowany kalenicowo do głównej drogi, wzniesiony został na planie prostokąta, wydłużonego wzdłuż osi wsch.- zach. Jest obiektem murowanym z cegły, tynkowanym, dwukondygnacyjnym, z wysokim użytkowym poddaszem. Elewacja wschodnia – frontowa jest pięcioosiowa. Elewację w partii przyziemia wyznacza rytm arkadowych wnęk, w obrębie których umieszczono prostokątne otwory okienne. Po środku na osi znajduje się wejście główne. Poziom dolnej kondygnacji oddziela wydatny gzyms kordonowy, a znajdujące się nad nim prostokątne okna, ujęte są opaskami i zwieńczone gzymsami nadokiennymi. Budynek w całości podpiwniczony, nakryty został wysokim dachem siodłowym, w połaci którego rozmieszczono lukarny powiekowe. Elewacja północna bezstylowa. Na zapleczu kamienicy znajduje się niewielkie podwórko z budynkami gospodarczymi.

Zabytek dostępny.

Oprac. Katarzyna Latocha, OT NID w Opolu, 23.10.2018 r.

Bibliografia

  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VII: Województwo opolskie, z. 3: powiat grodkowski, red. T. Chrzanowski i M. Kornecki, Warszawa 1964, s. 25.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: XIX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Wrocławska 9, Grodków
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. brzeski, gmina Grodków - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy