kościół ewangelicki, Kromnów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kościół ewangelicki

Kromnów

photo

Barokowy zbór ewangelicki, obecnie nieużytkowany.

Opis

Kromnów jest położony na wschodnich krańcach Pogórza Izerskiego, 11 km na zach. od Jeleniej Góry. Kościół znajduje się w centrum wsi, przy głównej drodze.

Kościół wzniesiony w 1802 r. przez mistrza murarskiego Menzla ze Starej Kamienicy, na miejscu wcześniejszego, szachulcowego zboru z poł. XVIII w. Kościół był remontowany w latach 1844 i 1888. Po wymianie ludności po II wojnie światowej  opuszczony i nieużytkowany, częściowo rozkradziony. Został zabezpieczony w latach 1993-1995. Przez lata pozostawał nieużytkowany. Kościół późnobarokowy, wzniesiony z kamienia na rzucie prostokąta, 5-osiowy, nakryty dachem mansardowym, pierwotnie krytym gontem, później łupkiem. Elewacja z wysokim cokołem pokrytym listwowym boniowaniem, opięta pilastrami. Okna ujęte w obramienia z piaskowca, na parterze niskie, zamknięte łukiem odcinkowym, na piętrze wysokie, zamknięte półkoliście. Z pierwotnego wyposażenia salowego wnętrza zachowały się jedynie relikty konstrukcji nośnej empor.

Obecnie, po przeprowadzonym remoncie, mieści się tu Artystyczna Galeria Izerska (http://galeriaizerska.blogspot.com). Obok kościoła znajdują się dwa ciekawe obiekty dawnej gminy ewangelickiej (nie objęte wpisem do rejestru zabytków): piętrowa późnobarokowa plebania, nakryta dachem łamanym, wzniesiona w konstrukcji szkieletowej w 1747 r. przez mistrza ciesielskiego Jeremiasa Maywalda z Wójtowic i przebudowana w 1887 r. na budynek murowany; oraz parterowa szkoła ewangelicka z 1751 r.

Możliwość oglądania z zewnątrz bez ograniczeń, wewnątrz w godzinach otwarcia galerii.

Oprac. Krzysztof Czartoryski, OT NID we Wrocławiu, 24.03.2016 r.

Bibliografia

  • Zabytki Sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1802 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Kromnów
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski, gmina Stara Kamienica
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy