kanonia pw. św. Stanisława, Frombork
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kanonia pw. św. Stanisława

Frombork

photo

W tym miejscu istniała kanonia już w roku 1439, ale pod innym patronatem. W latach 1510-43 należała do Mikołaja Kopernika. Z tego czasu zachowały się jedynie części piwnic, na których w roku 1565 zbudowano nowy, większy budynek. Swój obecny kształt kanonia zawdzięcza rozbudowie sprzed 1703 roku. Obecna elewacja budowli pochodzi z XIX wieku. Parcela, na której stoi budynek, jest najwyższym punktem w mieście (ok. 25 m n.p.m.). W ogrodzie kanonii znajdowało się niegdyś pavimentum, z którego Mikołaj Kopernik dokonywał obserwacji nieba.

Kanonia odnawiana była gruntownie w I poł. wieku XIX. W roku 1965 od strony zachodniej dobudowano parterową salę jadalną, a w 1972 roku przebudowano większość wnętrz. Jest to budynek późnobarokowy, z cechami klasycystycznymi. Usytuowany został kalenicowo pomiędzy podjazdem ze starym drzewostanem a ogrodem. Elewacja frontowa kanonii zwrócona jest ku wschodowi. Kanonię zbudowano na planie prostokąta z dużą dobudówką od północy, mieszczącą dawniej i obecnie kuchnię oraz niegdyś także pomieszczenia mieszkalne dla służby. Obok niej, wzdłuż zachodniej elewacji znajduje się dobudowana nowa jadalnia, nad którą rozpościera się taras. Główny korpus kanonii jest piętrowy, pięcioosiowy, z dwoma gzymsami między kondygnacyjnymi i z gzymsem wieńczącym. Kryty jest dachem czterospadowym, podpiwniczony. Okna na parterze posiadają proste, profilowane obramienia, natomiast na piętrze obramowane zostały opaskami z uszami i kluczem.
Wejście do środka kanonii prowadzi od strony zachodniej. Drzwi wejściowe pochodzą z pierwszej połowy wieku XIX. Wnętrza są dzisiaj już bezstylowe o nieregularnym układzie w ramach dwóch traktów, z prostokątną sienią, z której na piętro prowadzi murowana klatka schodowa. Piwnice sklepione zostały kolebkowo. Dach północnej przybudówki nakryto dachem trójspadowym. Elewacja wschodnią głównego korpusu kanonii jest boniowana.

Opracowano na podstawie: T. Piaskowski, H. Szkop, Zabytki Fromborka, Frombork 2003

Obiekt uzupełniony przez użytkownika Maria Dzieciątek.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: XVII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Krasickiego 2, Frombork
  • Lokalizacja: woj. warmińsko-mazurskie, pow. braniewski, gmina Frombork - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

uzupełnij dane tego obiektu

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy