Kaplica pw. bł. Bogumiła, Dobrów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Kaplica pw. bł. Bogumiła

Dobrów

photo

Malowniczo położona na zalewowych łęgach i rozlewisku środkowej Warty drewniana kaplica w Dobrowie związana jest z osobą błogosławionego Bogumiła Leszczyca, lokalnego XIII-wiecznego pustelnika i byłego arcybiskupa gnieźnieńskiego, który po ustąpieniu z urzędu osiedlił się w Dobrowie i pozostał tu do kresu swoich dni. Usytuowana obok kaplicy studnia według tradycji miała być użytkowana przez pustelnika. Wyrazem jego wciąż żywego kultu jest odbywający się na początku czerwca, coroczny odpust w Dobrowie. Ten prosty w swej formie zabytek naturalnie wpisuje się w otaczającą go przyrodę. Okoliczne, wciąż dziewicze rozlewiska Warty są siedliskiem wielu gatunków objętego ochroną ptactwa, między innymi miejscem spektakularnych godów bojownika bataliona.

Historia

Dobrów położony jest 7 km od Koła w pobliżu drogi prowadzącej do Brudzewa i Turku. W XII w. wieś należała do cystersów, w 1290 r. przeszła na własność arcybiskupów gnieźnieńskich. W pustelni położonej nad brzegiem Warty po ustąpieniu ze stolicy arcybiskupiej w Gnieźnie dożył swych dni bł. Bogumił Leszczyc (ur. ok. 1116 — zm. w 1182 r.). Jego relikwie w 1668 r. zostały przeniesione z Dobrowa do Uniejowa. Parafia w Dobrowie erygowana została w 2 poł. XII wieku. Obecny kościół parafialny p.w. Trójcy Świętej, murowany, został wzniesiony prawdopodobnie w 1764 r. przez ks. Pawła Rossowskiego, miejscowego proboszcza, w stylu barokowym. Kaplica pw. błogosławionego Bogumiła na Puszczy została wzniesiona w 1788 roku. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali z kaplicy sygnaturkę, trzy obrazy, portatyl, nakrycia ołtarzowe oraz rozebrali jej ogrodzenie.

Opis

Kaplica położona jest na rozlewiskach rzeki Warty na południe od wsi Dobrów. Drewniana, nieorientowana, z niższym prezbiterium skierowanym na południe. Konstrukcji zrębowej, oszalowana, została wzniesiona na ceglanym fundamencie. Jednonawowa z nieco niższym, zamkniętym niemal prosto (w rzeczywistości pięciobocznie) prezbiterium. Dwuspadowy, kryty blachą dach ozdobiony jest wzniesioną na ośmiokątnej podstawie wieżyczką na sygnaturkę, której blaszany cebulasty hełm z latarnią zwieńczony jest krzyżem. Kryte płaskim stropem wnętrze wyposażone jest m. in. w barokowy ołtarz oraz wyrzeźbiony w 1890 r. przez krakowskiego rzeźbiarza Antoniego Kurzawę (1843-1898) kamienny sarkofag bł. Bogumiła. Na belce tęczowej widnieje data budowy kaplicy. Na zadrzewionym terenie przykościelnym usytuowana jest studnia błogosławionego Bogumiła otoczona metalowym, kutym ogrodzeniem.

Kaplica dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.

Oprac. Tomasz Łuczak, 14-11-2014 r.

Bibliografia:

 • Diecezja włocławska 2000, red. W. Frątczak, W. Kujawski, A. Poniński, K. Rulka, L. Urbański, Włocławek 2001, s. 294.
 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5, Woj. wielkopolskie, red. Teresa Ruszczyńska, Aniela Sławska, z. 8, Pow. kolski, opr. J. Rutkowska, Warszawa 1960, s. 7-8.
 • Kościoły drewniane w Wielkopolsce, red. Mariusz Grzebalski, Poznań 2004, s. 58.
 • Piotr Maluśkiewicz, Województwo konińskie. Szkic monograficzny, Warszawa-Poznań 1983, s. 148-149.
 • Piotr Maluśkiewicz, Ziemia konińska. Przewodnik turystyczny, Konin 2002, s. 78-79.
 • Wielkopolska. Słownik krajoznawczy, red. Łęcki Włodzimierz, Poznań 2002, s. 62.
 • http://kosciolydrewniane.pl - odsłona z listopada 2015 r.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kaplica
 • Chronologia: 1788 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Dobrów
 • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. kolski, gmina Kościelec
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy