kaplica pw. Błogosławionego Bogumiła - Zabytek.pl
Adres
Dobrów
Lokalizacja
woj. wielkopolskie, pow. kolski, gm. Kościelec
Usytuowana obok kaplicy studnia według tradycji miała być użytkowana przez pustelnika. Wyrazem jego wciąż żywego kultu jest odbywający się na początku czerwca, coroczny odpust w Dobrowie. Ten prosty w swej formie zabytek naturalnie wpisuje się w otaczającą go przyrodę. Okoliczne, wciąż dziewicze rozlewiska Warty są siedliskiem wielu gatunków objętego ochroną ptactwa, między innymi miejscem spektakularnych godów bojownika bataliona.
Historia
Dobrów położony jest 7 km od Koła w pobliżu drogi prowadzącej do Brudzewa i Turku. W XII w. wieś należała do cystersów, w 1290 r. przeszła na własność arcybiskupów gnieźnieńskich. W pustelni położonej nad brzegiem Warty po ustąpieniu ze stolicy arcybiskupiej w Gnieźnie dożył swych dni bł. Bogumił Leszczyc (ur. ok. 1116 — zm. w 1182 r.). Jego relikwie w 1668 r. zostały przeniesione z Dobrowa do Uniejowa. Parafia w Dobrowie erygowana została w 2 poł. XII wieku. Obecny kościół parafialny p.w. Trójcy Świętej, murowany, został wzniesiony prawdopodobnie w 1764 r. przez ks. Pawła Rossowskiego, miejscowego proboszcza, w stylu barokowym. Kaplica pw. błogosławionego Bogumiła na Puszczy została wzniesiona w 1788 roku. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali z kaplicy sygnaturkę, trzy obrazy, portatyl, nakrycia ołtarzowe oraz rozebrali jej ogrodzenie.
Opis
Kaplica położona jest na rozlewiskach rzeki Warty na południe od wsi Dobrów. Drewniana, nieorientowana, z niższym prezbiterium skierowanym na południe. Konstrukcji zrębowej, oszalowana, została wzniesiona na ceglanym fundamencie. Jednonawowa z nieco niższym, zamkniętym niemal prosto (w rzeczywistości pięciobocznie) prezbiterium. Dwuspadowy, kryty blachą dach ozdobiony jest wzniesioną na ośmiokątnej podstawie wieżyczką na sygnaturkę, której blaszany cebulasty hełm z latarnią zwieńczony jest krzyżem. Kryte płaskim stropem wnętrze wyposażone jest m. in. w barokowy ołtarz oraz wyrzeźbiony w 1890 r. przez krakowskiego rzeźbiarza Antoniego Kurzawę (1843-1898) kamienny sarkofag bł. Bogumiła. Na belce tęczowej widnieje data budowy kaplicy. Na zadrzewionym terenie przykościelnym usytuowana jest studnia błogosławionego Bogumiła otoczona metalowym, kutym ogrodzeniem.
Kaplica dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.
Oprac. Tomasz Łuczak, 14-11-2014 r.
Rodzaj: kaplica
Materiał budowy:
drewniane
Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków
Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_30_BK.160703, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_30_BK.49453