kaplica, Czyżowice
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku kapliczka przydrożna w Czyżowicach jest obiektem wzbogacającym lokalny krajobraz.

Historia

Kapliczka przydrożna została wybudowana w 1846 roku. Prawdopodobnie w 1905 r. przeprowadzono remont kapliczki. Od około lat 70’ ubiegłego wieku stoi opuszczona. Podczas kontroli Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przeprowadzonej w 1991 roku, stwierdzono liczne spękania ścian i ubytki. W wyniku braku opieki budynek popadł w ruinę. Wewnątrz znajdowała się figura św. Jana Nepomucena o tradycjach barokowo ludowych.

Opis

Kapliczka usytuowana w południowej części miejscowości, przydrożna. Zwrócona frontem w stronę wschodnią. Założona na planie prostokąta, wolnostojąca. Bryła zwarta, symetryczna. Budowla wzniesiona z cegły na podmurówce z kamienia. W całości otynkowana. Obiekt niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny. Dach kapliczki dwuspadowy z dachówki ceramicznej. Na kalenicy dachu jest czworoboczna, drewniana sygnaturka obita blachą, z prześwitami wypełnionymi żaluzjami. Wieżyczka nakryta jest dachem namiotowym i zwieńczona krzyżem łacińskim wspartym na kuli. U podstawy krzyża chorągiewka, na której umieszczono datę budowy kaplicy i jej remontu. Szczyt trójkątny ścięty. Część środkowa frontonu zaakcentowana poprzez subtelnie wysunięty przed lico ściany pseudoryzalit. Nad otworem drzwiowym umieszczono półkoliste okno. Szczyt od przyziemia oddziela prosty gzyms. W bocznych ścianach umieszczono po jednym niewielkim, półkoliście zamkniętym oknie. W tylnej elewacji - dwa otwory okienne, górny prostokątny. Otwór drzwiowy wypełniony drewnianymi, ramowo-płycinowymi, dwuskrzydłowymi drzwiami. Stolarka okienna nie zachowała się we wnętrzu. Na podwyższeniu umieszczono niewielką mensę. Wnętrze nakryte jest deskowym stropem prostym. Na ścianach pozostałości monochromii z pasowym ornamentem.

Zabytek niedostępny z uwagi na zły stan zachowania.

Oprac. Magdalena Urbaniak-Leśniak, OT NID w Opolu, 03.04.2018 r.

Bibliografia

  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VII: woj. opolskie, z.12: Powiat prudnicki, s. 12.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kaplica
  • Chronologia: 1846 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Czyżowice
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. prudnicki, gmina Prudnik - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy