Zespół kościoła pw. św. Barbary, Bobrowniki
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Zespół kościoła pw. św. Barbary

Bobrowniki

photo

Kościół pw. św. Barbary w Bobrownikach jest przykładem wielkopolskiej drewnianej architektury sakralnej czasów baroku.

Historia

Kościół pierwotnie pw. św. Bartłomieja Apostoła, obecnie pw. św. Barbary wzniesiony został ok. poł. XVII wieku. W XVII w. przez pewien czas znajdował się w posiadaniu braci czeskich i był przez nich użytkowany. W 1832 r. został gruntownie wyremontowany przez Hipolita Bielinę. W XX w. kościół był wielokrotnie remontowany: m. in. był odnawiany w 1910, 1992 i 1996 r., w 1956, 1972 i 1999 r. wymieniono gonty pokrywające dach. W 1957 r. wykonano, a w 1979 r. odnowiono polichromię. W 1975 r. przebudowano prezbiterium. Dzwonnica wzniesiona została w 1. poł. XIX wieku.

Opis

Wieś Bobrowniki położona jest 12 km na wsch. od Ostrzeszowa. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła jest świątynią drewnianą, konstrukcji zrębowej, oszalowaną i wzmocnioną lisicami. Orientowany, jednonawowy, pozbawiony wieży. Do nawy, zapewne przedłużonej od strony zach., przylega mniejsze od niej, zamknięte wielobocznie prezbiterium z zakrystią dobudowaną do niego od północy. Osłonięte daszkiem wspartym na dwóch słupach wejście do kościoła umiejscowione jest z jego boku. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną gontowym hełmem stożkowym. Dach zakrystii pokryty jest blachą. Wewnątrz strop płaski. Nowszy chór muzyczny wsparty jest na słupach. Na ścianach i stropie współczesna polichromia ze scenami z życia św. Barbary. Wyposażenie wnętrza jest w głównej części barokowe. Na terenie cmentarza przykościelnego umiejscowiona jest klasycystyczna murowana i otynkowana dzwonnica. Według tradycji klomb przy kościele wyznacza miejsce pochówku gen. Antoniego Madalińskiego (1739-1804), uczestnika konfederacji barskiej, jednego z dowódców powstania kościuszkowskiego i uczestnika wojen napoleońskich. W rzeczywistości ciało gen. Antoniego Madalińskiego zostało pochowane w w kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie (woj. mazowieckie, pow. białobrzeski, gm. Promna), a natomiast serce — w Lubani (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Sadkowice).

Kościół dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.

Oprac. Tomasz Łuczak, 16-11-2015 r.

Bibliografia:

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5, Woj. wielkopolskie, red. Ruszczyńska Teresa, Sławska Aniela, z. 17, Pow. ostrzeszowski, opr. Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian, Samek jan, Warszawa 1958, s. 1.
  • Kościoły drewniane w Wielkopolsce, red. Mariusz Grzebalski, Poznań 2004, s. 22.
  • Wielkopolska. Słownik krajoznawczy, red. Łęcki Włodzimierz, Poznań 2002, s. 24.
  • http://kosciolydrewniane.pl - odsłona z listopada 2015 r.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1650 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Bobrowniki 4
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. ostrzeszowski, gmina Grabów N/Prosną - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy