Wypełnij ankietę

Twórz z nami Zabytek.pl! Wypełnienie ankiety zajmie ci tylko kilka minut

Wypełnij ankietę
Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji tutaj

Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Kościół Filialny p. w. Marii Magdaleny


kościół 1358 r. ZIEMIEŁOWICE

Adres
Ziemiełowice, 46-161 Smarchowice Wielkie, gmina Namysłów

Lokalizacja
woj. dolnośląskie, pow. opolski, gmina Namysłów

Kościół po raz pierwszy wzmiankowany w 1 353 roku jako parafialny w zapiskach Landbuchu, tj. księdze własności ziemskich. Z 40 łanów Ziemiełowic 2, 5 przypadły tamtejszemu proboszczowi.

Historia

Kolejna wzmianka eformacji w latach 30-tych XVI wieku kościół przeszedł w ręce ewangelików. Rekatolicyzowany w roku 1654; istnieje przekaz, że w czasie tzw. redukcji kościoła czyli akcji kontrreformacyjnej rozwijającej się na Śląsku po pokoju westfalskim ówczesny dziedzic Ziemiełowic …Johann von Prittwitz zatrzymał akta parafii ewangelickiej i sprzęty kościelne (często zdarzało się, że w sytuacji braku duchownych i w obliczu szykan katolickich komisarzy cesarskich protestancka szlachta udostępniła we dworach swoim poddanym ewangelickie lektury – przez głośne czytanie). Kolejna wzmianka eformacji w latach 30-tych XVI wieku kościół przeszedł w ręce ewangelików. Rekatolicyzowany w roku 1654; istnieje przekaz, że w czasie tzw. redukcji kościoła czyli akcji kontrreformacyjnej rozwijającej się na Śląsku po pokoju westfalskim ówczesny dziedzic Ziemiełowic …Johann von Prittwitz zatrzymał akta parafii ewangelickiej i sprzęty kościelne (często zdarzało się, że w sytuacji braku duchownych i w obliczu szykan katolickich komisarzy cesarskich protestancka szlachta udostępniła we dworach swoim poddanym ewangelickie lektury – przez głośne czytanie).

Założenie dawnego klasztoru Cystersów

Podpis 2

Podpis 3

360°
360°
360°
360°
360°
360°

Założenie dawnego klasztoru Cystersów

Podpis 2

Podpis 3

Wartość zabytku

Kolejna wzmianka eformacji w latach 30-tych XVI wieku kościół przeszedł w ręce ewangelików. Rekatolicyzowany w roku 1654; istnieje przekaz, że w czasie tzw. redukcji kościoła czyli akcji kontrreformacyjnej rozwijającej się na Śląsku po pokoju westfalskim ówczesny dziedzic Ziemiełowic …Johann von Prittwitz zatrzymał akta parafii ewangelickiej i sprzęty kościelne (często zdarzało się, że w sytuacji braku duchownych i w obliczu szykan katolickich komisarzy cesarskich protestancka szlachta udostępniła we dworach swoim poddanym ewangelickie lektury – przez głośne czytanie).

Rodzaj: kościół

Chronologia: 2 poł XIV wieku prezbiterium, zakrystia ok. 1500

Forma ochrony: rejestr zabytków

Pliki do pobrania

PDFTrójwymiarowy model zabytku

Licencja

Prawa autorskie

Uznanie autorstwa

Użycie niekomercyjne

Udostępnianie na warunkach licencji