Kościół Filialny p. w. Marii Magdaleny
Adres
Ziemiełowice, 46-161 Smarchowice Wielkie, gmina Namysłów
Lokalizacja
woj. dolnośląskie, pow. opolski, gmina Namysłów
PDFTrójwymiarowy model zabytku
Kościół po raz pierwszy wzmiankowany w 1 353 roku jako parafialny w zapiskach Landbuchu, tj. księdze własności ziemskich. Z 40 łanów Ziemiełowic 2, 5 przypadły tamtejszemu proboszczowi.
Historia
Kolejna wzmianka eformacji w latach 30-tych XVI wieku kościół przeszedł w ręce ewangelików. Rekatolicyzowany w roku 1654; istnieje przekaz, że w czasie tzw. redukcji kościoła czyli akcji kontrreformacyjnej rozwijającej się na Śląsku po pokoju westfalskim ówczesny dziedzic Ziemiełowic …Johann von Prittwitz zatrzymał akta parafii ewangelickiej i sprzęty kościelne (często zdarzało się, że w sytuacji braku duchownych i w obliczu szykan katolickich komisarzy cesarskich protestancka szlachta udostępniła we dworach swoim poddanym ewangelickie lektury – przez głośne czytanie). Kolejna wzmianka eformacji w latach 30-tych XVI wieku kościół przeszedł w ręce ewangelików. Rekatolicyzowany w roku 1654; istnieje przekaz, że w czasie tzw. redukcji kościoła czyli akcji kontrreformacyjnej rozwijającej się na Śląsku po pokoju westfalskim ówczesny dziedzic Ziemiełowic …Johann von Prittwitz zatrzymał akta parafii ewangelickiej i sprzęty kościelne (często zdarzało się, że w sytuacji braku duchownych i w obliczu szykan katolickich komisarzy cesarskich protestancka szlachta udostępniła we dworach swoim poddanym ewangelickie lektury – przez głośne czytanie).



Wartość zabytku
Kolejna wzmianka eformacji w latach 30-tych XVI wieku kościół przeszedł w ręce ewangelików. Rekatolicyzowany w roku 1654; istnieje przekaz, że w czasie tzw. redukcji kościoła czyli akcji kontrreformacyjnej rozwijającej się na Śląsku po pokoju westfalskim ówczesny dziedzic Ziemiełowic …Johann von Prittwitz zatrzymał akta parafii ewangelickiej i sprzęty kościelne (często zdarzało się, że w sytuacji braku duchownych i w obliczu szykan katolickich komisarzy cesarskich protestancka szlachta udostępniła we dworach swoim poddanym ewangelickie lektury – przez głośne czytanie).
Rodzaj: kościół
Chronologia: 2 poł XIV wieku prezbiterium, zakrystia ok. 1500
Forma ochrony: rejestr zabytków
Pliki do pobrania
PDFTrójwymiarowy model zabytku
Licencja
Prawa autorskie
Uznanie autorstwa
Użycie niekomercyjne
Udostępnianie na warunkach licencji