Funkcja czasowo wyłączona. Zapraszamy wkrótce.

Piękno północnej dzielnicy Gdyni
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Oliwia Lewińska

Piękno północnej dzielnicy Gdyni

6

kilka godzin

pomorskie

Wycieczka ma na celu pokazanie piękna przyrody oraz równie pięknych zabytków północnej dzielnicy Gdyni - Oksywia. Jest to najstarsza osada, która obecnie znajduje się na terenie naszego pięknego miasta. Oksywie jest dzielnicą, która wbrew pozorom posiada wiele atrakcyjnych zabytków takich jak Kościół pw. św. Michała Archanioła, cmentarze czy bunkry oraz jest bardzo ważną i ciekawą częścią w historii naszego miasta.

zespół ruralistyczny dawnej wsi Oksywie
Gdynia

kilka godzin

Jest to obszar o złożonej charakterystyce funkcjonalnej, przestrzennej, topograficznej i środowiska naturalnego. Znaczną część obejmują tereny należące do Marynarki Wojennej, dwa cmentarze oraz najstarszy gdyński kościół. Ten fragment Oksywia graniczy bezpośrednio z linią brzegu morskiego, przystanią rybacką, portem Marynarki Wojennej, terenem Portu Gdynia oraz zalesionym wzgórzem Kępy Oksywskiej, co nadaje mu unikatowy w skali miasta charakter przestrzenny o walorach historycznych i przyrodniczych.

koszary marynarskie
Gdynia

15 minut

Wraz z koszarami znajduje się tam cmentarz Marynarki Wojennej. Zalicza się on do stosunkowo młodych nekropolii, ponieważ jego historia sięga 1936 roku, gdy po katastrofie lotniczej gen. dyw. Orlicz-Dreszera, jego przyjaciele wykupili grunt na Oksywskiej skarpie, by utworzyć tu cmentarz Marynarki Wojennej. Znajduje się tu również wiele starych bunkrów wojskowych, pomnik latarni morskiej upamiętniający tą która kiedyś tam stała, oraz obecnie teren nad skarpą jest przebudowywany na kwaterę pamięci admirała Unruga, jego żony i 21 kompanów.

Zespół kościóła pw. św. Michała Archanioła
Gdynia

15 minut

Jest on najstarszym kościołem na terenie Gdyni. Powstał w 1124 roku, a jego fundatorem był Świętopełk. Z pierwotnej konstrukcji średniowiecznej do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie ściana zachodnia świątyni.

cmentarz grzebalny
Gdynia

30 minut

Oksywski cmentarz to najstarsze miejsce wiecznego spoczynku w Gdyni. Położony jest tuż przy zatoce puckiej, na zboczu niewielkiego wzniesienia, którego szczyt określa XIII-wieczny kościółek pod wezwaniem św. Michała Archanioła, a podnóże - powstały w latach 20. - port Marynarki Wojennej. Tu znajdują się między innymi groby tych, którzy tworzyli polską historię tego regionu - Antoni Abraham, Wojewski, rodzina Skwierczów, Kurrów, Chojków czy też Bernarda Chrzanowskiego.

brama wjazdowa z murem ogrodzenia
Gdynia

15 minut

Wobec trudności w korzystaniu z portu gdańskiego koniecznością stała się budowa własnego portu. Rozpoczęte w 1921 roku prace doprowadziły do oddania do użytku w 1923 roku „Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków”. W skład portu wchodziły także skromne warsztaty mechaniczne, mała elektrownia, tartak i wodociągi. Port Wojenny na Oksywiu budowano od 1925 roku. Wg przyjętych koncepcji i planów port wojenny miał być odizolowany od portu handlowego. Przyjęto lokalizację w północnej części przeznaczonej dla portu handlowego (Basen Północny), u podnóża Kępy Oksywskiej. Projekt portu uwzględniał równoległą budowę basenów dla okrętów podwodnych i jednostek nawodnych, budynków warsztatowych i magazynowych i składów oraz stoczni. Plan ten do 1939 roku został w znacznym stopniu wykonany. Od razu obok znajduje się zabytkowa łódź podwodna Jastrząb - Kobben, który jest obecnie przebudowany na symulator dla studentów AMW oraz MW.

zespół Dowództwa Floty i Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty Marynarki Wojennej
Gdynia

30 minut

Na tym terenie obecnie znajduje się Akademia Marynarki Wojennej wraz z akademikami dla studentów oraz duża i nowoczesna biblioteka im. Lecha Kaczyńskiego.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie