Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

Chylonia – dzielnica wielce zabytkowa - Zabytek.pl

Wycieczka użytkownika Katarzyna

Chylonia – dzielnica wielce zabytkowa

3

dwie godziny

pomorskie

Celem wycieczki jest zapoznanie z historią i zabytkami dawnej wsi, dziś największej dzielnicy Gdyni. Spacerując tylko kilkoma ulicami, będzie można zapoznać z się wiejską architekturą tej części miasta portowego.
Pierwsza wzmianka o osadzie nad rzeką Kilona pochodzi z okresie 1348 – 1351. Wcześniejsze zapisy z 1259 dotyczą jedynie samej rzeki. Pierwsza nazwa osady brzmiała Heynrichsdorf, nadana na cześć komtura gdańskiego Henryka von Rechter, następnie zmieniona na Chylowo, od nazwiska Chyla. W latach 1414–1484 zmieniła się na Kylow, a następnie Kilowo, by w XVII wieku ewoluować od formy Chilonia. W okresie dwudziestolecia międzywojennego używana była odmiana Chylonja, a w czasie okupacji niemieckiej miejscowość nosiła nazwę Kielau. Dzisiaj używane określenie utrzymuje się od zmian administracyjnych w roku 1945.
Najstarsza część Chyloni znajduje się w okolicach kościoła pw. św. Mikołaja, którego obecny budynek pochodzi z XIX w. Wybudowany pod koniec XIX stulecia dworzec kolejowy był pierwszą stacją kolejową na terenie obecnej Gdyni i przyczynił się do rozbudowy wsi w kierunku zachodnim i powstania obecnego centrum Chyloni – zwanego wówczas Chylońską Piłą.
Co istotne, w 1920 roku Chylonia stała się siedzibą władz gminy, z wójtem Janem Radtke na czele. Jednak już dekadę później, mimo sprzeciwu lokalnego samorządu i mieszkańców, wieć Chylonia została włączona do Gdyni na prawach dzielnicy.

Przygotowując wycieczkę korzystałam z materiałów internetowych.

Wydrukuj stronę wycieczki

Widzisz błędy lub nieprawidłowości? Zgłoś naruszenie zasad.