Rowerem przez Ziemię Namysłowską - szlakiem drewnianych kościołów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

Rowerem przez Ziemię Namysłowską - szlakiem drewnianych kościołów

11

jeden dzień

opolskie, wielkopolskie

Granice Ziemi Namysłowskiej kilkukrotnie ulegały zmianom. W naszej działalności zajmujemy się jednak wszystkimi miejscowościami, które znajdowały się kiedyś lub funkcjonują obecnie w granicach powiatu namysłowskiego. Stąd też niech nie dziwi Państwa obecność na trasie wycieczki obiektów, które znajdują się w położonej w województwie wielkopolskim gminie Rychtal.

Zastanawialiśmy się, czy umieścić na trasie wycieczki świątynie, których jedynym drewnianym elementem są wieże. W wypadku Pągowa (gm. Wilków) stanowi ona pozostałość po wcześniejszym kościele, zaś w Rychnowie (gm. Namysłów) została ona dobudowana do ceglanego korpusu. Osobno spojrzeć trzeba też na kościół w Biestrzykowicach (gm. Świerczów), odbudowany po pożarze z 1991 r. Końcowy wybór pozostawiamy Państwu, odbiorcom naszego projektu.

CIEKAWOSTKA: Warto zajrzeć do Muzeum Wsi Opolskiej, znajdującego się w Opolu przy ul. Wrocławskiej. Na terenie skansenu zobaczyć można kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, przeniesiony w 1973 r. z Gręboszowa (gm. Domaszowice).

Kościół pw. św. Jana Nepomucena
Wielki Buczek

15 minut

Kościół nosi wezwanie popularnego na Dolnym Śląsku świętego, Jana Nepomucena. Wybudowany został w roku 1802 jako fundacja biskupa wrocławskiego Jana Maurycego barona von Strachwitz - właściciela okolicznych ziem.

kościół filialny pw. św. Rocha
Proszów

15 minut

Drewniany kościół pod wezwaniem św. Rocha wybudowany został w Proszowie w roku 1711. Co ciekawe, podobnie datuje się budowę poświęconej św. Wawrzyńcowi świątyni w sąsiednich Woskowicach Małych.

kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca
Woskowice Małe

15 minut

Drewniany kościół swoją obecną formę przybrał w rezultacie przebudowy z roku 1711. Z tego okresu pochodzą zdobiące wnętrza polichromie, wykonane przez rychtalskiego malarza Baihafa.

kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
Rychnów

15 minut

Ta późnogotycka budowla pochodzi z przełomu XV i XVI stulecia. Drewnianą wieżę dobudowano w roku 1719.

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła
Michalice

15 minut

Zabytek wielkiej wagi. Wybudowany w roku 1614 bez użycia ani jednego gwoździa drewniany kościół z wnętrzami zdobionymi pięknymi polichromiami.

Kościół filialny pw. Św. Trójcy
Baldwinowice

15 minut

W Baldwinowicach należy koniecznie zobaczyć najstarszy drewniany kościół Ziemi Namysłowskiej. Jego drewniane części, nawa i wieża powstały na przełomie XVI i XVII w. Znacznie starsze są ceglane prezbiterium i zakrystia świątyni - pochodzą z 1414 r., a więc mają już przeszło 600 lat!

kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena
Drożki

15 minut

Drewniany kościółek wybudowany w roku 1843. Nieopodal znajduje się kamień, upamiętniający wizytę, jaką złożył w 1925 r. w Drożkach prezydent Stanisław Wojciechowski.

kościół ewangelicki, ob. rzymskokatolicki filialny pw. św.św. Piotra i Pawła
Pągów

15 minut

Neogotycki kościół w Pągowie powstał w połowie XIX w. na miejscu drewnianego kościoła z przełomu XVI i XVII stulecia, z zachowaniem jego wieży.

Kościół ewangelicki, ob. rzym.-kat. fil. pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Krasowice

15 minut

Kościół powstał jako świątynia dla luteran. W 1620 r. Krasowice leżały bowiem w granicach księstwa oleśnickiego, rządzonego przez protestanckiego księcia Karola Fryderyka Podiebradowicza. Uwagę zwraca szachulcowa konstrukcja obiektu – jest starszy o 30 lat od prezentujących ten sam styl Kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze!

kościół ewangelicki, ob. rzymskokatolicki filialny pw. Podwyższenia Świętego Krzyża
Smarchowice Śląskie

15 minut

Drewniany kościół został wybudowany jako świątynia ewangelicka w roku 1603. Wysoką wartość artystyczną i materialną prezentuje późnorenesansowe i barokowe wyposażenie kościoła, a także wykonane podczas ostatniego remontu (2003 r.) witraże.

kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Biestrzykowice

15 minut

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół w Biestrzykowicach został wiernie odbudowany po tragicznym pożarze, który miał miejsce w 1991 r. Na elewacji kościoła znajduje się płyta nagrobna Ewy von Poser, zmarłej w 1612 r.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie