Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa bordowa
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa bordowa

11

opolskie

Propozycja trasy szlakiem zabytków Ziemi Namysłowskiej. Trasa "bordowa" zaczyna się na przedmieściach Namysłowa, a przebiega głównie po obszarze gminy Wilków.

kaplica cmentarna pw. Świętej Trójcy
Namysłów

15 minut

Zbudowana w latach 1708-1709 z polecenia starosty Franza Mauritza Wagnera, na małym cmentarzu, który służył jako miejsce pochówku dla czeladzi namysłowskiej komendy Zakonu Krzyżackiego. Cmentarz ten był używany jeszcze w pierwszej połowie XIX w. W 1711 r. wzniesiono ośmiokątną, drewnianą sygnaturkę na dachu z dzwonkiem i wiatrowskazem. Zabytek zobaczyć można z zewnątrz, obecnie nie są w nim odprawiane nabożeństwa.

szpital miejski
Namysłów

15 minut

Zespół budynków namysłowskiego szpitala powstał w latach 1911-1912 jako prowadzona przez Bonifratrów lecznica dla dzieci kalekich i chorujących na epilepsję.

kościół parafialny pw. św. Mikołaja
Wilków

15 minut

Gotycki kościół z przełomu XIII i XIV wieku. W czasie działań wojennych w styczniu 1945 r. został spalony i odbudowano (oraz powiększono) go dopiero w roku 1958. Wówczas też została utworzona w Wilkowie parafia rzymskokatolicka. Drewniana wieża z 1564 r. nie zachowała się.

pałac
Wilków

15 minut

Najlepiej zachowany z sześciu dworów i pałaców Wilkowa. Okazały pałac otoczony jest rozległym parkiem. Majątek w Wilkowie Dolnym rozciągał się w stronę torów kolejowych, jego częścią była położona nieopodal dworca płatkarnia.

pałac
Jakubowice

30 minut

Neoklasycystyczny pałac z 1882 r. pełni obecnie rolę hotelu, związanego z prowadzonym przez rodzinę Osadkowskich ośrodkiem jeździeckim Jakubus. Co ciekawe podczas badań archeologicznych odkrtyto, że pałac stoi na miejscu dawnych stajni, związanych ze wcześniejszą rezydencją (spłonęła w roku 1688).

park pałacowy
Pawłowice Namysłowskie

15 minut

Zabytkowy park w Pawłowicach skrywa w swoim wnętrzu klasycystyczny pałac z połowy XIX w. Pierwotny wygląd obiektu został przekształcony podczas prac remontowych z roku 1998. W parku zobaczyć można rzadkie okazy dendrologiczne: jesion pensylwański i skrzydłorzech kaukaski.

kościół ewangelicki, ob. rzymskokatolicki filialny pw. św.św. Piotra i Pawła
Pągów

15 minut

Neogotycki kościół w Pągowie powstał w połowie XIX w. na miejscu drewnianego kościoła z przełomu XVI i XVII stulecia, z zachowaniem jego wieży.

zespół pałacowo-folwarczny
Pągów

15 minut

W latach 1875-76 profesor August Beloch zlecił wybudowanie w Pągowie neoklasycystycznego pałacu. Przebudowa, która nastąpiła pod koniec lat 30. ubiegłego wieku nadała obiektowy wygląd obecny. Pałac pełni dziś rolę mieszkalno-administracyjną, mieszczą się w nim biura zarządzającej dawnym folwarkiem spółki PAGRO.

gorzelnia z płatkarnią
Pszeniczna

30 minut

Obok dostępnej dla turystów po telefonicznym umówieniu się z właścicielem zabytkowej gorzelni znajduje się XIX-wieczny pałac. Obecnie pełni funkcję mieszkalno-biurową. Właścicielem obiektu jest Gospodarstwo-Rolno-Nasienne PAGRO sp. z. o. o. z siedzibą w Pągowie. W parku zachowały się dęby szypułkowe, klony, lipy drobnolistne, kasztanowce oraz cisy.

kościół filialny pw. Matki Boskiej Gromnicznej
Bukowie

15 minut

Późnogotycka budowla z wieku XV. Wieża późniejsza, z okresu schyłkowego baroku. Obecnie kościół parafialny nosi wezwanie Oczyszczenia NMP, wcześniej poświęcony był Matce Boskiej Gromnicznej.

Kościół filialny pw. Nawiedzenia NMP
Wojciechów

15 minut

Znajdujący się w Wojciechowie zabytkowy kościół Nawiedzenia NMP pochodzi z XV w. Jest obiektem murowanym z cegły, o wyraźnych cechach gotyckich. Wschodnią część kościoła stanowi prezbiterium, od zachodu dobudowano do nawy wieżę zwieńczoną blaszaną kopułą.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie