Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa zielona
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa zielona

9

jeden dzień

opolskie, wielkopolskie

Propozycja trasy szlakiem zabytków Ziemi Namysłowskiej. Trasa "zielona" rozpoczyna się we wsi Baldwinowice, a następnie prowadzi przez Skoroszów, Rychtal, Głuszynę, Smogorzów i Kowalowice. Meta znajduje się z kolei nad Zalewem Michalickim.

Kościół filialny pw. Św. Trójcy
Baldwinowice

15 minut

W Baldwinowicach należy koniecznie zobaczyć najstarszy drewniany kościół Ziemi Namysłowskiej. Prezbiterium i zakrystia świątyni pochodzą z 1414 r., a więc mają już przeszło 600 lat!

Zespół pałacowy
Skoroszów

15 minut

W Skoroszowie zobaczyć można pałac - dawną letnią rezydencję biskupów wrocławskich. W obecnym kształcie wybudowany został na przełomie XVII i XVIII w. W czasach II RP budynek wykorzystywany był jako więzienie - utworzono przy nim karną kolonię rolniczą.

kościół parafialny pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela
Rychtal

15 minut

Obecna budowla została wybudowana w latach 1784–1785 w stylu klasycystycznym. Do jego budowy zostały wykorzystane mury poprzedniego kościoła z 1679 roku.

kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych
Głuszyna

15 minut

Kościół wybudowany został w latach 1842-1844 na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. Co ciekawe, do 1945 r. swoje kościoły mieli w Głuszynie również ewangelicy (stał na starym cmentarzu) oraz staroluteranie.

kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
Smogorzów

15 minut

Neogotycki kościół wybudowano w latach 1861-63 według projektu znanego architekta Alexisa Langnera. W 2009 r. zabytek uznano w plebiscycie przeprowadzonym wśród czytelników „Nowej Trybuny Opolskiej” za Perłę Opolszczyzny. Nieopodal znajdował się kiedyś drewniany kościół św. Jana Chrzciciela. Według legend wybudowano go w 970 r. jako pierwszy kościół na Śląsku. Spłonął w lipcu 1854 r. i pozostała po nim jedynie murowana krypta, w której pochowani są jakoby biskupi, rezydujący tu w X i XI wieku.

kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Kowalowice

15 minut

Interesująca, neogotycka budowla sakralna północnej części Ziemi Namysłowskiej. Zaprojektowana przez Karla Lüdecke, wzniesiona została w latach 1868-1870. W tym miejscu stał wcześniej drewniany kościółek, wybudowany w 1595 r. przez gminę protestancką.

park dworski
Kowalowice

15 minut

Założenie pałacowo-parkowe powstało na przełomie XVII i XVIII w. W latach 1805-1945 właścicielami majątku byli hrabiowie z możnego śląskiego rodu Henckel von Donnersmarcków. W parku warto zobaczyć odrestaurowaną kapliczkę św. Antoniego.

dwór, ob. dom
Józefków

15 minut

Dawna rezydencja właściciela wsi, obecnie gospodarstwo agroturystyczne położone nad Zalewem Michalickim. Pałacyk wzniesiony został na przełomie XIX i XX w.

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła
Michalice

15 minut

Zabytek wielkiej wagi. Wybudowany w roku 1614 bez użycia ani jednego gwoździa drewniany kościół z wnętrzami zdobionymi pięknymi polichromiami. Malowidła odzyskały niedawno pierwotny blask dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie