Z portu do miasta
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Łukasz

Z portu do miasta

8

kilka godzin

pomorskie

Celem wycieczki "Z portu do miasta" jest zapoznanie z morskim dziedzictwem miasta.

CELE SZCZEGÓŁOWE WYCIECZKI:
1. Zwiedzanie wybranych zabytków industrialnych zlokalizowanych wzdłuż ul. Polskiej
2. Poznanie architektury modernistycznej Dworca Morskiego
3. Poznanie architektury dawnej Gdyni sprzed 1926 roku
4. Zapoznanie z budynkami mieszkalnymi w okolicach ul. Świętojańskiej oraz Skweru Kościuszki

Wycieczkę rozpoczynamy przy Pomniku Ofiar Grudnia 70, które jest miejscem szczególnym dla wszystkich Gdynian. To tu doszło do masakry robotników zmierzających do pracy i tu rozpoczniemy naszą wędrówkę w poszukiwaniu morskiego dziedzictwa Gdyni. Następnie kierujemy się w stronę ulicy Polskiej wzdłuż której możemy podziwiać industrialne budynki portowe z lat 30. m.in. chłodnię, która do dziś pełni swoją funkcję – ul. Polska 20 oraz Magazyn H (ul. Polska 17) patrząc w stronę Nadbrzeża Indyjskiego możemy podziwiać pozostałości po dawnej Olejarni Union wbudowaną w jedną z nowoczesnych hal. Kierując się w stronę ronda Karlskrony zobaczymy elewator zbożowy, który obecnie należy do Bałtyckiego Terminalu Zbożowego. Po drugiej stronie ronda zobaczymy niemiecki schron przeciwlotniczy T-750, niemy świadek okupacji Gdyni, który miał strzec portu przed dywanowymi nalotami Aliantów. Następnym punktem wycieczki będzie Muzeum Emigracji mieszczącym się w pięknym, niedawno zrewitalizowanym budynku byłego Dworca Morskiego, w którym możemy podziwiać wyjątkową klatkę schodową z wspaniałym wnętrzem. W dawnej hali łukowej mieszczą się sale ekspozycyjne, przedstawiającą kulisy emigracji od XIX do XX wieku. Dla chętnych zwiedzanie Muzeum Emigracji. Reszta grupy może odpocząć przy kawie w jednej z kawiarni obserwując widok na Port Marynarki Wojennej. Szacunkowy czas zwiedzania ekspozycji to 1,5 – 2 godziny. Z Budynku Dworca Morskiego idziemy wzdłuż ulicy Chrzanowskiego, gdzie możemy zobaczyć budynek Urzędu Morskiego obok którego znajduje się polski schron przeciwlotniczy w kształcie piramidy – unikat architektury militarnej. Następnie udamy się na ulicę Węglową gdzie możemy zobaczyć wyjątkowe zabudowania wsi Gdyni zanim uzyskała prawa miejskie, czyli charakterystyczne domy rybackie. Następnie udamy się w ulicę Świętojańską – modernistyczną wizytówką Gdyni przy której znajdują się perełki architektoniczne jak na przykład kamienica Piotra Ferdynusa (przy ul. Jana z Kolna, budynek Komendy Miejskiej Policji czy nowoczesny apartamentowiec Transatlantyk, nawiązujący do okrętowej tradycji budowy budynków. Zatrzymamy się na Placu Kaszubskim przy Pomniku Antoniego Abrahama, króla Kaszub. Chwilę wytchnienia znajdziemy w kultowym gdyńskim Pączusiu spożywając gorącego, pysznego pączka. Skąd udamy się w stronę Skweru Kościuszki gdzie zwiedzimy perełki morskiej legendy Gdyni czyli ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza. Spacerując przez Park Rady Europy przejdziemy do Teatru Muzycznego i tam wjedziemy kolejką na Kamienna Górę. Podziwiając panoramę modernistycznej Gdyni zakończymy naszą wycieczkę.

Chłodnia
Gdynia

15 minut

Port potrzebował chłodni, w związku z czym na samym początku istnienia portu zapadła decyzją o budowie olbrzymiej chłodni portowej. Co najciekawsze, chłodnia po dziś dzień spełnia swoją pierwotną funkcję.

budynek d. magazynu tytoniowego
Gdynia

15 minut

Pięciokondygnacyjny budynek o szkieletowej konstrukcji, powstał w latach 1930-31, i jest zbudowany według projektu Stefana Szyllera. Jeden z ciekawszych budynków portowych.

Magazyn długoterminowy H
Gdynia

15 minut

Potocznie zwany magazynem H, który powstał dwuetapowo w latach trzydziestych. Budynek swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym łukom żelbetonowych w kształcie litery H.

Elewator zbożowy
Gdynia

15 minut

Budynek powstał w drugiej połowie lat 30, a w ostatnich latach elewacja budynku przeszła kapitalny remont. Budynek do dziś pełni swoją funkcją

Dworzec Morski ob. Muzeum Emigracji
Gdynia

15 minut

Budynek wybudowano w 1933 roku i z tego miejsca odpływały polskie transatlantyki z emigrantami. Budynek o modernistycznym kształcie, posiadający reprezentacyjną część którą wieńczyła dwa orły, a górę klatki schodowej wieńczy charakterystyczny ostrosłup.

dom
Gdynia

15 minut

Wzdłuż ul. Węglowej możemy podziwiać dawne zabudowania rybackiej Gdyni.

klasztor Zgromadzenia ss. Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
Gdynia

15 minut

Budynek zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, w którym Siostry Miłosierdzia leczyły pacjentów. Obecnie budynek należy do Szpitala Miejskiego.

Gdynia - historyczny układ urbanistyczny śródmieścia
Gdynia

15 minut

Z punktu widokowego Kamiennej Góry rozpościera się wspaniała panorama modernistycznego układu urbanistycznego Śródmieścia oraz Portu.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie