Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

Spacer z przeszłością po Gdyni - Zabytek.pl

Wycieczka użytkownika Magdalena

Spacer z przeszłością po Gdyni

25

jeden dzień

pomorskie

Gdynia jest jednym z miast Trójmiasta w województwie pomorskim, które swoją historią sięga średniowiecza, kiedy to było wsią rybacką. Na jego terenie zachowało się wiele wyjątkowych i ciekawych zabytków.
Na samym początku powstała Marynarka Wojenna, później port, a na końcu miasto, jednak jednego od drugiego nie można oddzielić. Miasto rosło wraz z portem, przemysłem, stając się siedzibą wielu inwestycji związanych z gospodarką morską. Prawa miejskie Gdynia otrzymała w roku 1926, ale do miasta to jej było daleko. W ciągu kilkunastu lat powstawał nowoczesny ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy. Wybuch II wojny światowej przerwał dalszy rozwój. W wyniku jej działań miasto nie ucierpiało, pomijając port i stocznie, które zostały zbombardowane. Dzięki temu, że Gdynia okazała się jednym z najmniej zniszczonych miast polskich, port szybko odbudowano i stocznia mogła wznowić pracę. Kolejnymi ważnym, a zarazem tragicznym wydarzeniem w Gdyni był grudzień roku 1970 kiedy to w stoczni zorganizowano strajk i milicja ostrzelała robotników, raniąc i zabijając. Jedną z ofiar był Zbyszek Godlewski, który poprzez "Balladę o Janku Wiśniewskim" stał się symbolem grudniowych wydarzeń. Na trasie wycieczki znajduje się Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa gdzie można zobaczyć drzwi, na których stoczniowcy nieśli go po Gdyni.

CEL GŁÓWNY WYCIECZKI:
1. Zapoznanie z architekturą Śródmieścia Gdyni i dzielnicy Kamienna Góra.

CELE SZCZEGÓŁOWE WYCIECZKI:
1. Zwiedzanie wybranych zabytków Śródmieścia i Kamiennej Góry.
2. Poznanie architektury okrętowej kamienic Gdyni.
3. Poznanie architektury willi na Kamiennej Górze.
4. Zapoznanie z budynkami użytkowymi miasta Gdyni.

DLACZEGO GDYNIA?
Gdynia jest miastem niezwykłym, gdzie można skorzystać z odpoczynku na plaży, jak i zapoznać się z obliczem dziedzictwa kulturowego. Liczne zabytki miasta, a także architektura sprawiają, że Gdynia jest miastem turystycznym polecanym osobą w każdym wieku. Zasadniczo Gdynia to miasto dość młode zrodzone z morza i marzeń, a zarazem kojarzone z przestrzenią, wolnością i nowoczesnością.

3
Zdjęcie obiektu blok mieszkalny

Gdynia

blok mieszkalny

30 minut

Kolejnym punktem wycieczki jest dom mieszkalny Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego inaczej zwany „Bankowiec”. Jest to drugi najlepszy przykład gdyńskiego modernizmu, a zarazem największy względem objętości budynek mieszkalny przedwojennej Gdyni (łączna długość ponad 90 m). Zaprojektowany został przez inż. arch. Stanisława Ziołowskiego i wzniesiony w latach 1935 – 1939 jako zespół trzech oddzielnych budynków o niezależnej konstrukcji żelbetowej z ceglanym wypełnieniem, ale z zewnątrz doskonalenie ze sobą połączonych. Wejście główne zrobione jest z małych ceramicznych płytek ułożonych w mozaikę z czterech kolorów: czerwonego, żółtego, białego i czarnego. Dodatkowo elegancję budynku podkreślają filary z błyszczącego, czarnego lastryka (mieszanka cementu, wody i grysu). Szczególną uwagę zwraca półokrągła wieżyczka, która jest charakterystyczna dla architektury Gdyni i jej „stylu okrętowego” zaliczanego do późnego funkcjonalizmu. Bankowiec był to budynek mieszkalny o wysokim standardzie z dwiema klatkami schodowymi. W pierwszej klatce znajdowały się luksusowe mieszkania i do dnia dzisiejszego można oglądać tam „schody z duszą”, inaczej z przestrzenią między biegami schodów oraz oryginalne przedwojenne oświetlenie zwane „kosmiczne oko”. Budynek wyposażony w wiele udogodnień: garaż podziemny na 14 samochodów, winda, a także schron przeciwlotniczy z instalacją filtrującą powietrze. Obecnie w podziemiach znajduje się nieodpłatne Mini Muzeum założone przez mieszkańców Bankowca, w którym można zobaczyć elementy oryginalnego wyposażenia mieszkań i części wspólnych. Działa tutaj też prawie od początku powstania Café Cyganeria utrzymana w stylu Art-Deco. <p>CIEKAWOSTKA: <br>Znajdowało się tu kiedyś kino Czarodziejka, które było kinem niemym i mieściło 400 osób. Rozpoczęło swoją działalność w 1926 roku, a z powodu rozbudowy Banku Gospodarstwa Krajowego zlikwidowane 6 maja 1937 roku.</p>

Wydrukuj stronę wycieczki

Widzisz błędy lub nieprawidłowości? Zgłoś naruszenie zasad.