Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

Śladami miejsc chowania zmarłych w Kętach - Zabytek.pl

Wycieczka użytkownika Aneta

Śladami miejsc chowania zmarłych w Kętach

10

kilka godzin

małopolskie

Proponowana przeze mnie wycieczka po Kętach prowadzi nie tylko szlakiem najbardziej znanych zabytków. Szukając najstarszych miejsc grzebania zmarłych możemy wiele dowiedzieć się o mieszkańcach, którzy tworzyli to miasto, jego kulturę i atmosferę. Wiele z tych miejsc już nie istnieje, cmentarze zostały zrównane z ziemią, krzyże czy pomniki wieńczące mogiły nie zachowały się do naszych czasów. Ale należy o nich pamiętać, bowiem wpisują się one w bogatą historię tego miasta.

Trasę opracowałam głównie na podstawie książki Władysława Droździka "Cmentarze i groby w Kętach". Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego małego, malowniczo położonego miasta - jednego z najstarszych miast w Polsce!

4
Zdjęcie obiektu kościół parafialny pw. św.św. Małgorzaty i Katarzyny

Kęty

kościół parafialny pw. św.św. Małgorzaty i Katarzyny

30 minut

Z ul. Wszystkich Świętych skręcamy w ul. Św. Jana Kantego, następnie w lewo w kierunku Kościoła pw. św. Małgorzaty i Katarzyny - w obrębie jego murów mieścił cmentarz. Kościół wraz z pasem zieleni szerokości 30 kroków tworzył tzw. “campo santo” czyli miejsce święte – zgodnie z wymogami chrześcijan, którzy za jedyne godne miejsce dla pochówku swych wyznawców uznawali tylko miejsce w świątyni lub wokół niej. To tutaj, na placu wokół kościoła, znajdował się cmentarz - pierwsza pewna informacja pisana o jego istnieniu pochodzi z 1277r. Do końca XVw. cmentarz pełnił swoją funkcję w sposób wystarczający, jednak ograniczony ze wszystkich stron zabudowaniami nie mógł się rozrastać. Co pewien czas przekopywano teren dla zyskania nowych miejsc na pochówki i wówczas szczątki ze starych mogił gromadzono w kostnicach albo ossuariach. Takie ossuarium znajdowało się po północno–zachodniej stronie kościoła, a po jego rozbudowie w XVIIw. znalazło się pod posadzką świątyni. Drugie znajdowało się po stronie północno-wschodniej (stoi tutaj Dom Parafialny). Trudno dokładnie ustalić, jak długo czynny był ten cmentarz. W samym kościele, pod posadzką, grzebano księży i dobrodziejów kościoła. Spod kościoła kierujemy się w stronę Rynku i skręcamy w ul. Świętokrzyską. w pobliżu której niegdyś znajdował się Kościół pod wezwaniem Św. Krzyża - niewielki kościółek, prawdopodobnie na podmurówce, z drewnianymi przybudówkami został zbudowany został w XVI w., a dokumenty sięgające XVII w. poświadczają, że przy tym kościele również istniał cmentarz. Pozostałością po jego ogrodzeniu są najprawdopodobniej dwie odnogi ulicy noszącej dziś nazwę Rajskiej. Cmentarz przy kościele św. Krzyża wzmiankowany jest jeszcze w “Aktach radzieckich Kęt”, pod rokiem 1788, czyli już po zniesieniu kościoła św. Krzyża. Skręcamy w ul. Rajską i zmierzamy w kierunku Klasztoru oo. Franciszkanów Reformatów.

Wydrukuj stronę wycieczki

Widzisz błędy lub nieprawidłowości? Zgłoś naruszenie zasad.