kamienica mieszczańska, Zamość
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kamienica mieszczańska

Zamość

photo

Ciekawy przykład architektury mieszczańskiej, której początki sięgają XVII w. Kamienica zlokalizowana w obrębie Starego Miasta wpisanego na listę UNESCO, zachowała sporo elementów pierwotnego układu wnętrza oraz niektóre oryginalne elementy wystroju kamieniarskiego z okresu jej powstania.

Historia

Kamienica powstała w XVII w., poważnie przebudowana w XIX w. W l. 20. I 30. XX wieku własność rodziny Julenderów. Po II wojnie św. przejęta przez Skarb Państwa, w 1993 r. skomunalizowana. Gruntowny remont wykonano w latach 1971-73 wg proj. A. Hołocińskiego i Z. Kropisza, m.in. wymieniono drewniane stropy na ogniotrwałe, przebudowano wnętrza, założono centralne ogrzewanie. W trakcie kolejnego poważnego remontu w latach 1996-97 wzmocniono stropy, rozebrano część ścian działowych, wybudowano nową klatkę schodową. W 2002 r. wykonano remont pomieszczeń parteru.

Opis

Kamienica położona w obrębie Starego Miasta, w kwartale zwartej zabudowy ograniczonym ulicami Grodzką, Grecką, Ormiańską i Bazyliańską. Kamienica narożna u zbiegu ulic Grodzkiej i Greckiej. Założona na planie prostokąta, z dobudówką na planie kwadratu od północnego wschodu, dwutraktowa, z przelotową sienią na osi budynku, w której usytuowana klatka schodowa. Kamienica wzniesiona z cegły (fundamenty z kamieni wapiennych i cegieł), otynkowana, dwukondygnacyjna, podpiwniczona, przykryta dachem trójspadowym z lukarnami. Dobudówka również dwukondygnacyjna. Dachy kamienicy i przybudówki przykryte blachą. Elewacje kamienicy dwukondygnacyjne. Południowa 4 – osiowa (I piętro), 5-osiowa na parterze z drzwiami wejściowymi na osi. Elewacja wschodnia niesymetryczna, 7-osiowa, podkreślona 4 pilastrami. Parter obu elewacji oddzielony od wyższej kondygnacji gzymsem kordonowym, całość zwieńczona gzymsem koronującym. Przybudówka z podziałami pionowymi w formie pilastrów. Pierwotny układ wnętrza kamienicy słabo czytelny, zachowana przelotowa sień i pomieszczenia po bokach, pozostałe części budynku gruntownie przebudowane.

Dostęp do zabytku ograniczony.

Oprac. Ewa Prusicka, OT NID w Lublinie, 25-01-2018 r.

Bibliografia

  • Kędziora A., Dawna architektura i budownictwo Zamościa, Zamość 1990, s. 75
  • Karta ewidencyjna, Kamienica (...). Zamość, oprac. J. Studziński 1998, Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Zamościu i Archiwum Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kamienica
  • Chronologia: XVII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Grodzka 4, Zamość
  • Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. Zamość, gmina Zamość
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy