Wielorodzinny, galeriowy dom czynszowy - dom nr 1 na wystawie Mieszkanie i miejsce pracy WuWA, Wrocław
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Wielorodzinny, galeriowy dom czynszowy - dom nr 1 na wystawie Mieszkanie i miejsce pracy WuWA

Wrocław

photo

Budynek stanowi realizację nowatorsko rozwiązanego, ekonomicznego i funkcjonalnego budynku wielorodzinnego. Dom ten jest przykładem wrocławskiej architektury modernistycznej. Powstał jako element wzorcowego, eksperymentalnego osiedla mieszkaniowego towarzyszącego wystawie WuWA, będącego znakomitym przykładem realizacji nowoczesnych tendencji w urbanistyce i architekturze europejskiej lat 20. XX wieku.

Historia

Budynek wzniesiony został w 1929 r.; w 1933 r. część przyziemia w północnej części budynku adaptowano na mieszkania. Projekt architektoniczny sporządzili Paul Heim i Albert Kempter; projekt ogrodu Erich Vergin.

Opis

Budynek usytuowany został szczytowo względem ulicy Tramwajowej; kompozycyjnie zamyka osiedle od południowego zachodu.

Budynek stanowi realizację domu wielorodzinnego, w obrebie którego zrealizowano w 6 wariantach: 12 mieszkań o powierzchni 48 m2 oraz 6 mieszkań o powierzchni 60 m2.

Konstrukcja ścian zewnętrznych budynku żelbetowa, ze szkieletem wypełnionym cegłami żużlowymi; tynki zewnetrzne gładkie, cementowo-wapienne; wewnętrzne ściany wykonano w technikach typu "Prüss", typu "Schugk", oraz z płyt żużlobetonowych i płyt typu "Heraklith". Stropy płaskie, stalowo-ceglane. Budynek nakryty dachem płaskim; pokrycie z papy asfaltowej. Stolarka drzwi wejściowych współczesna, metalowa; stolarka okienna częściowo współczesna PCV zachowująca oryginalne podziały.

Jest to obiekt wolnostojący, na rzucie wydłużonego prostokąta, wzniesiony na osi północ-południe, o bryle zwartej, prostopadłościennej. Budynek wysoko podpiwniczony, z trzema kondygnacjami mieszkalnymi. Elewacje dłuższe o regularnie rozmieszczonych osiach okiennych; w elewacji zachodniej, w poziomie kondygnacji mieszkalnych - zewnętrzne galerie. Do elewacji południowej dobudowana została parterowa przybudówka na rzucie półkola, pierwotnie mieszcząca poczekalnię przystanku tramwajowego oraz punkt sprzedaży gazet i mleka, obecnie pozostaje nieużytkowana.

Komunikację w budynku zapewnia jedna, umieszczona centralnie klatka schodowa łącząca usytuowane od strony zachodniej galerie, z których z kolei prowadziły wejścia do mieszkań.

Dostęp do zabytku ograniczony. Budynek stanowi własność prywatną - brak możliwości zwiedzania. Osiedle dostępne z zewnątrz.

Oprac. Bogna Oszczanowska, OT NID we Wrocławiu, 06.10.2014 r.

Bibliografia

  • Urbanik J., Wrocławska wystawa Werkbundu WUWA 1929-2009, Wrocław 2009, s. 286-292.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: 1929 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Tramwajowa 2, Wrocław
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. Wrocław, gmina Wrocław
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy