Dom jednorodzinny - dom nr 37 na wystawie Mieszkanie i miejsce pracy WuWA, Wrocław
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Dom jednorodzinny - dom nr 37 na wystawie Mieszkanie i miejsce pracy WuWA

Wrocław

photo

Budynek stanowi realizację nowatorsko rozwiązanego domu jednorodzinnego. Dom ten jest przykładem wrocławskiej architektury modernistycznej. Powstał jako element wzorcowego, eksperymentalnego osiedla mieszkaniowego towarzyszącego wystawie WuWA, będącego znakomitym przykładem realizacji nowoczesnych tendencji w urbanistyce i architekturze europejskiej lat 20. XX wieku.

Historia

Budynek został wybudowany w 1929 r. W 2009 r. miał miejsce jego remont kapitalny. Autorem projektu architektonicznego był Ludwig Moshamer; projektu wnętrz - Ludwig Moshamer i H.E. Fritsche, natomiast projektu ogrodu - Julius Schütze.

Opis

Budynek usytuowany jest w południowej pierzei ul. Zielonego Dębu.

Stanowi realizację komfortowego domu jednorodzinnego przeznaczonego pierwotnie dla rodziny wyższego urzędnika lub przedstawiciela wolnego zawodu, o powierzchni 149 m2.

Ściany zewnętrzne wzniesiono z cegły, ściany wewnętrzne z płyty żużlobetonowej. Stropy płaskie, z pustaków. Dach płaski, pokrycie dachu "Ruberoid". Elewacje tynkowane, płasko opracowane, bez podziałów. Stolarka okienna współczesna.

Jest to budynek wolnostojący, wzniesiony na rzucie nieregularnym, częściowo podpiwniczony. Bryła budynku jest rozczłonkowana, z geometrycznych, "przełamanych"i przesuniętych prostopadłościennych elementów z charakterystycznymi wyobleniami. Południowa część budynku jest dwukondygnacyjna; północna - parterowa. Tarasy urządzono zarówno w poziomie terenu jak i na dachu. W rozplanowaniu wnętrz zwracała uwagę możliwość łączenia jadalni i pokoju dziennego przedzielonych ścianą harmonijkową i otwieranych na ogród.

Dostęp do zabytku ograniczony. Budynek stanowi własność prywatną - brak możliwości zwiedzania. Osiedle dostępne z zewnątrz.

Oprac. Bogna Oszczanowska, OT NID we Wrocławiu, 15.10.2014 r.

Bibliografia

  • Urbanik J., Wrocławska wystawa Werkbundu WUWA 1929-2009, Wrocław 2009, s. 468-476.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: 1929 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Zielonego Dębu 21, Wrocław
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. Wrocław, gmina Wrocław
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy