Oficyna wolnostojąca, ob. Muzeum Okręgowe, Oddział im. Marii Konopnickiej, Suwałki
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Oficyna wolnostojąca, ob. Muzeum Okręgowe, Oddział im. Marii Konopnickiej

Suwałki

photo

Michał Stanisław Jaroszewicz i żona Maria ze Stażyców Jaroszewicz należeli do najaktywniejszych suwalskich społeczników i inicjatorów filantropijnej działalności przełomu XIX i XX wieku. Obiekt o wartościach historycznych i artystycznych w skali regionu. Opis posesji z ogrodem zamieściła w jednym z opowiadań Maria Konopnicka.

Historia

Na pocz. XIX w. dwa place od ul. Kościuszki do rz. Czarnej Hańczy należały do suwalskich mieszczan W. Kulwińskiego i W. i M. Kolankiewiczów. Następnym właścicielem nieruchomości został rejent Trybunału Cywilnego Województwa Augustowskiego w Suwałkach Jan Zapiórkowski. Kamienica pod nr 31 wzniesiona została w dwóch etapach 1826-1827 i 1835-1836. Przez pewien czas kamienicę przejęła carska administracja rządowa. W efekcie dziedziczenia i sprzedaży nieruchomość trafiła w ręce Michała Jaroszewicza. Na posesji od półnicy w latach 1911-1912 wybudował on nowy dom zwany pałacykiem. Na ten cel zaciągnął pożyczkę umorzoną w 1935 roku. W 1920 r. Maria Jaroszewicz sprzedała nieruchomość Linkiewiczom, a ci jeszcze w tym samym roku Aleksandrowi i Bronisławie Lutyńskim. W ich rękach pozostawała do 1978 r., ob. własność Muzeum Okręgowego. Generalny remont w przeprowadzono w latach 1997-2002.

Opis

Budynek usytuowany na tyłach posesji przy ul. Kościuszki 31, na działce ciągnącej się do rz. Czarnej Hańczy w zachodniej granicy. Wolnostojący, otoczony ogrodem. Neoklasycystyczny budynek na planie prostokąta, jednokondygnacyjny, murowany z cegły, tynkowany. Przekryty dwuspadowym dachem. W krótszych elewacjach (wschodniej i zachodniej) jednoosiowe ryzality, ujęte lizenami, zwieńczone trójkątnym szczytem, gzyms wieńczący kostkowy. Z wejściem głównym od strony zachodniej. Wnętrze trzytraktowe, z wejściem na klatkę schodową od strony północnej.

Obiekt dostępny dla zwiedzających.

Oprac. Grażyna Rogala, OT NID w Białymstoku, 23.12.2014 r.

Bibliografia

  • Matusiewicz A., Dom Marii Konopnickiej, „Jatwieź”, nr 24, 2003, s. 14-25.
  • Suwałki miasto nad Czarną Hańczą, red. J. Kopciał, Suwałki 2005, s. 841, il. s. 840.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kamienica
  • Chronologia: 1911-1912
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Kościuszki 31 a, Suwałki
  • Lokalizacja: woj. podlaskie, pow. Suwałki, gmina Suwałki
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy