Kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej, ob. rzym.-kat. fil. pw. Miłosierdzia Bożego, Sława
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej, ob. rzym.-kat. fil. pw. Miłosierdzia Bożego

Sława

photo

Dawny zbór ewangelicki w Sławie to interesujący przykład późnoklasycystycznej architektury sakralnej z elementami stylu arkadowego (niemiecki Rundbogenstil).

Historia

Kościół został zbudowany w latach 1834-1836 na miejscu dawnej warowni, na środku rynku Starego Miasta. Powstał jako trzecia z kolei świątynia ewangelicka w Sławie, gdzie nauki Lutra były obecne już od 1521 roku. Wcześniejsze budynki - z 1743 i 1766 roku, były wzniesione w konstrukcji ryglowej. Po 1945 roku obiekt był nieużytkowany przez kilkadziesiąt lat. W latach 80. XX wieku został przejęty przez miejscową parafię rzymsko-katolicki i poddany pracom remontowym. W 1991 roku miała miejsce konsekracja kościoła.

Opis

Dawny zbór ewangelicki usytuowany jest w centrum rynku, będąc dominantą architektoniczną placu. Rynek otoczony jest zwartą zabudową mieszkalną. Kościół jest orientowany. Został wzniesiony w stylu późnoklasycystycznym z elementami stylu arkadowego (niemiecki Rundbogenstil). Jest to obiekt murowany z cegły, założony na planie wydłużonego prostokąta, z wydzieloną wewnętrznie częścią prezbiterium, z czworoboczną wieżą. Piętrowy korpus przekryty jest dachem trójspadowym o poryciu z dachówki ceramicznej, a sześciokondygnacyjna wieża, zwieńczona tarasem, nakryta jest ostrosłupowym hełmem, pokrytym blachą. Otynkowane elewacje przeprute są dużymi, półkoliście zamkniętymi oknami, ujętymi w profilowane opaski oraz artykułowane gzymsami i boniowaniem. Na wysokości piątej kondygnacji wieży umieszczone są tarcze zegarowe. Wnętrze przekryte jest stropem drewnianym. Nie przetrwało historyczne wyposażanie świątyni, z wyjątkiem fisharmonii z XIX wieku.

Zabytek dostępny. Możliwość zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Oprac. Marta Kłaczkowska, OT NID w Zielonej Górze, 17.06.2015 r.

Bibliografia

  • Garbacz K., Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego, Tom II, Zielona Góra 2012, s. 339-340-33.
  • Kowalski S., Zabytki architektury województwa lubuskiego, Zielona Góra 2010, s. 337.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1. poł. XIX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Rynek , Sława
  • Lokalizacja: woj. lubuskie, pow. wschowski, gmina Sława - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy