Kościół par. pw. św. Marii Magdaleny, Ryszewko
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół par. pw. św. Marii Magdaleny

Ryszewko

photo

Przykład drewnianej architektury sakralnej, typowej dla regionu.

Historia

Kościół został wybudowany w 1727 roku, renowację przeprowadzono w 1997 roku. Pierwszy we wsi kościół filialny parafii Gąsawa wymieniany jest w źródłach na początku XIV wieku. Od 1523 roku miejscowość jest własnością opatów z Trzemeszna. Od końca XVIII wieku wchodzi w skład dóbr kapituły gnieźnieńskiej.

Opis

Kościół znajduje się na ogrodzonym terenie we wsi. Barokowy, orientowany, jednonawowy. Wykonany z drewna sosnowego, na kamiennej podmurówce, szalowany, całość kryta gontem, wewnątrz strop płaski. Usytuowany na rzucie prostokąta, z prostokątnym prezbiterium zakończonym wieloboczną absydą, oraz zakrystią przylegającą do prezbiterium od północy. Od południa do nawy przylega kruchta na rzucie kwadratu. Po zachodniej stronie korpusu, na osi kalenicy usytuowana baniasta wieżyczka. Korpus nawowy oraz kruchta przekryte dwuspadowym dachem, nad prezbiterium - dach pięciospadowy. Elewacje oszalowane deskami w układzie pionowym, z prostokątnymi otworami okiennymi. Portal zachodni zwieńczony trójkątnym naczółkiem oraz półkoliście zamkniętym otworem drzwiowym. Wystrój barokowy z początku XVII wieku, wśród wyposażenia elementy późnogotyckie oraz renesansowy obraz „Złożenie do grobu” z 1538 roku. Obok kościoła drewniana dzwonnica z 1727 roku.

Własność parafii, zabytek dostępny z zewnątrz.

Oprac. Olga Wróblewska, OT NID w Toruniu, 04.03.2015 r.

Bibliografia

  • Kujawsko-pomorskie dla każdego. Przewodnik turystyczny po najciekawszych miejscach województwa, Bykowski W. (red.), Bydgoszcz 2005, s. 78.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1727 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Ryszewko
  • Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorskie, pow. żniński, gmina Gąsawa
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy