Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

cmentarz wojenny żołnierzy Armii Poznań z II wojny światowej - Zabytek.pl

cmentarz wojenny żołnierzy Armii Poznań z II wojny światowej


cmentarz 1939 - 1945 Radziwiłka

Adres
Radziwiłka

Lokalizacja
woj. mazowieckie, pow. sochaczewski, gm. Młodzieszyn

Cmentarz jest miejscem związanym z wydarzeniami historycznymi.Stanowi miejsce pochówku żołnierzy armii „Poznań” poległych w czasie walk II wojny światowej.

Historia

Bitwa nad Bzurą była największym starciem kampanii wrześniowej 1939 roku. Została stoczona przez dwie polskie armie: „Poznań”, dowodzonej przez gen. Tadeusza Kutrzebę i „Pomorze” pod kierunkiem gen. Władysława Bortnowskiego z niemieckimi: 8. Armią i 10. Armią z Grupy Armii Południe "Süd". W jej trakcie zmagało się ze sobą przeszło 650 tys. żołnierzy, z czego ok. 225 tys. po stronie polskiej. Mimo początkowych sukcesów wojsko polskie zmuszone zostało do odwrotu, otoczone i zdziesiątkowane przez przeważające siły niemieckie.

W rejonie Leontynowa zebrała się kilkusetosobowy grupa utworzona z wielu rozbitych polskich pułków. Nie znając sytuacji, pozbawieni dowództwa żołnierze utworzyli samodzielny punkt obronny który utrzymał się prawdopodobnie do ostatnich dni września 1939 roku. Na polskie pozycje uderzały zmotoryzowane oddziały piechoty niemieckiej. Losy walczących tutaj żołnierzy nie są do końca znane, wiadomo, że ok. trzystu z nich poniosło śmierć na polu bitwy. Po zakończeniu działań wojennych na tym terenie, mieszkańcy pobliskich wsi pogrzebali poległych żołnierzy.

Opis

Cmentarz o wielkości 170 m2 położony jest w lesie. Aby do niego dotrzeć należy zjechać z drogi krajowej nr 50 w kierunku Iłowa, następnie skręcić w żużlową drogę prowadzącą do miejscowości Radziwiłka. Tym traktem trzeba dojechać do skraju lasu i skręcić w lewo. Ścieżka biegnie za gospodarstwami wsi Leontynów, wzdłuż lasu wznoszącego się na wydmie. Po przebyciu ok. 1 km należy wspiąć się na wzniesienie, za którym położony jest w głębi cmentarz.

Znajduje się tutaj miejsce spoczynku ok. trzystu żołnierzy armii „Poznań”. Otoczony jest niskim murkiem ze słupami, pomiędzy którymi rozciągnięto siatkę. Na osi, za bramką znajduje się metalowy krzyż. Z jego dwóch stron postawiono po trzy krzyże. Na nich wszystkich znajdują się tabliczki z nazwiskami poległych żółnierzy, z których zaledwie siedmiu jest zidentyfikowanych.

oprac. Bartłomiej Modrzewski, 01-01-2011 r.

Rodzaj: cmentarz

Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków

Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_14_CM.17236, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_14_CM.26865