Młyn, Namysłów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Młyn zachował swój układ funkcjonalno-przestrzenny oraz prawie kompletne (i w większości sprawne) wyposażenie: maszyny i urządzenia młyńskie i system napędowy.

Historia

Miejski młyn zbożowy znajdował się w tym miejscu, czyli na Wyspie Młyńskiej po wewn. stronie murów obronnych, od 1 poł. XV w. Pod kon. XIX w. został przebudowany lub zastąpiony nowym zespołem budynków, przypuszczalnie w związku z wdrożeniem nowej technologii. Na pocz. XX w. wyposażono go w nowe urządzenia młyńskie. W wyremontowanym młynie planowane jest otwarcie Muzeum Techniki Młynarskiej z pokojami gościnnymi w d. domu młynarza.

 

Opis

Młyn znajduje się w płn. części miasta, w pobliżu kościoła Franciszkanów. Połączony jest z domem młynarza. Obecny kształt młyna jest wynikiem XIX-w. przebudowy. Wymurowane z cegły, przylegające do siebie budynki mają 3 kondygnacje, nakryte są niskimi dwuspadowymi dachami. Do młyna od płn. dostawiona jest turbinownia w konstrukcji szkieletowej. Część mieszkalna (zach.) połączona jest z maszynownią. Elewacje utrzymane są w klasycyzującej stylistyce. W młynie znajdują się, zachowane w b. dobrym stanie, maszyny wyprodukowane przez Mühlenbauanstalt und Maschinenfabrik vorm. Gebr. Seck (SECK) w Dreźnie na pocz. XX w. oraz przez Mühlenbau und Industrie A.G. (MIAG) we Frankfurcie n. Menem po 1921 r.

Obiekt jest udostępniany zwiedzającym. Informacje: Izba Regionalna w Namysłowie, ul. Szkolna 2, tel.: +48 77 41 00 566, e-mail: noknamyslow@go2.pl.

Oprac. Joanna Szot, 2.11.2014 r.

 

Bibliografia

  • Knie J.G., Alphabetisch-statistisch- topographische Übersicht der Dörfer, Flecken, Städte und andern Orte der Königl. Preuss. Provinz Schlesien, Breslau 1845

Informacje ogólne

  • Rodzaj: młyn
  • Chronologia: koniec XIX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Piastowska 12, Namysłów
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. namysłowski, gmina Namysłów - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy