Kościół fil. pw. św. Andrzeja Apostoła, Nadziejewo
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół fil. pw. św. Andrzeja Apostoła

Nadziejewo

photo

Przykład małego, wiejskiego kościoła z XVIII wieku. Budowla wzniesiona w tradycyjnej, typowej dla Pomorza ryglowej technice budowlanej, z rzadko już spotykanym, szachulcowym wypełnieniem fach.

Historia

Prawdopodobnie kościół i parafia w Nadziejewie istniały już w XIV w., w momencie nadania wsi prawa lokacyjnego. W czasie reformacji świątynia pozostała w rękach katolików, była filią parafii w Czarnem. Obecna budowla powstała w 1753 roku.

Opis

Kościół położony na pd. skraju wsi, po zach. stronie drogi. Usytuowany pośrodku działki, obok znajduje się wolnostojąca dzwonnica. Pierwotnie teren przykościelny pełnił funkcję cmentarza (zachował się krzyż nagrobny z 1927 r.).

Wzniesiony w konstrukcji ryglowej, oszalowanej deskami. Fachy pierwotnie wypełnione szachulcem, obecnie w niektórych wypełnienie ceglane. Kościół bezwieżowy. Bryła zwarta, prostopadłościenna. Nawa na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu, część prezbiterialna zamknięta trójbocznie. Nakryta dachem dwuspadowym, część prezbiterialna trójspadowym. Przy elewacjach kalenicowych dwie małe przybudówki, nakryte dachami pulpitowymi - zakrystia i kaplica. W kalenicy przy szczycie iglica z puszką i chorągiewką, na której data 1753. Otwory okienne i drzwiowy prostokątne, stolarka współczesna. We wnętrzu strop belkowy z pułapem, przy ścianie zach. empora organowa. Posadzka ceglana. Do zabytkowego wyposażenia należą: barokowy ołtarz z kurdybanowym antepedium z 1720 r., empora organowa i rokokowa chrzcielnica z 2 poł. XVIII w., ambona i fisharmonia z XIX w. oraz krzyż procesyjny. Na dzwonnicy dzwon spiżowy z 1775 roku.

Obiekt dostępny dla zwiedzających.

Oprac. Beata Dygulska, OT NID w Gdańsku,16-11-2015 r.

Bibliografia

  • Sadkowski T., Drewniana architektura sakralna na Pomorzu Gdańskim w XVIII-XX w., Gdańsk 1977.
  • Fryda M., Kościoły Człuchowa i okolicy, Człuchów 1995, s. 51.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1753 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Nadziejewo 25
  • Lokalizacja: woj. pomorskie, pow. człuchowski, gmina Czarne - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy