Kapliczka, Mochów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Wybudowana w XVIII wieku stanowi świadectwo minionej epoki. Jest charakterystycznym i wzbogacającym elementem lokalnego krajobrazu.

Historia

Według T. Chrzanowskiego kapliczkę wzniesiono w I połowie XIX wieku w stylu uproszczonego klasycyzmu, według pozostałej dokumentacji: w XVIII wieku. Wewnątrz niegdyś znajdowała się figura św. Jana Nepomucena, która po 1977 roku została prawdopodobnie skradziona. Pierwotnie na pilastrach kapliczki znajdowało się pięć gwiazd, tzw. tacui − oznaczających milczenie, albo pięć cnót męczeńskich. Pięć a czasem siedem gwiazd jest atrybutem św. Nepomucena. Według legendy to właśnie odbijające się światło gwiazd w nurcie rzeki Wełtawy wskazało miejsce, gdzie było ciało męczennika. Świętemu przypisywano ochronę zasiewów przed klęską suszy, a przede wszystkim przed powodziami. Prawdopodobnie dlatego zlokalizowano kapliczkę nad rzeką.

Opis

Kapliczka zlokalizowana jest w południowej części miejscowości, przy trasie nr 40 Głogówek - Prudnik, na posesji nr 72, nieopodal rzeki Osobłogi (lewy dopływ Odry). Zwrócona frontem w stronę wschodnią. Murowana i otynkowana, wzniesiona na rzucie półelipsy. Od tyłu dostawiona niewielka absyda. Na wyraźnie wyodrębnionym cokole umieszczono ścianę z półkoliście zamkniętą arkadą. Para pilastrów na elewacji frontowej flankuje dużą niszę, sklepioną kolebkowo. Na pilastrach ściany frontowej oraz półkolistej arkadzie znajdują się trzy krzyże i trzy gwiazdy. Wewnętrzne pole segmentowego przyczółka wypełnia kuta krata, zamykająca otwór w kształcie elipsy. Całość zwieńcza metalowy krzyż. Wewnątrz niszy znajduje się figura św. Franciszka z Asyżu ubranego w habit oraz biały sznur z trzema węzłami symbolizującymi trzy składane śluby: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości.

Zabytek dostępny. Dojście od posesji nr 72.

Oprac. Magdalena Urbaniak - Leśniak, OT NID w Opolu, 23-08−2017 r.

Bibliografia

 • Chrzanowski T., Głogówek, Wrocław 1977, s. 185.
 • Czerwiński T., Ocalić od zapomnienia. Kapliczki i Krzyże przydrożne w Polsce, Warszawa 2012, s.227 - 229.
 • Góry Opawskie, Przydrożne kapliczki, krzyże i figury, pod red. Weigt G., Prudnik 2009, str. 34 - 48.
 • http://nepomuki.pl/nepomuk/poznaj.htm
 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII: Województwo opolskie, z. 12: Powiat prudnicki, pod red. T. Chrzanowski, M. Kornecki, Warszawa 1961, s. 49.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: architektura sakralna
 • Chronologia: Wybudowanie kapliczki
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Mochów 72
 • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. prudnicki, gmina Głogówek - obszar wiejski
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy