Młyn wiatrowy typu holenderskiego, Dąbrowa Białostocka
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Młyn wiatrowy typu holenderskiego

Dąbrowa Białostocka

photo

Jeden z nielicznych w województwie przykładów dobrze zachowanego, murowanego wiatraka typu holenderskiego ze szczątkowo zachowanym wyposażeniem.

Historia

Obiekt zbudowany w 1924 roku przez Jana Owsiejko według projektu przywiezionego ze Stanów Zjednoczonych. Projekt zrealizował murarz Jan Zabłocki. Wiatrak użytkowany był do 1960 roku. Po śmierci Jana Owsiejko obiekt stał się własnością Piotra Krzysztofika, który zaprzestał użytkowania młyna.

Opis

Obiekt usytuowany na wzgórzu, po wschodniej stronie zabudowy ulicy Jasionówka, na południe od ulicy Armii Krajowej wzniesiony z kamieni łączonych zaprawą murarską, tynkowany, pokryty blachą, w kształcie ściętego stożka o podstawie koła o średnicy 840 cm, i wysokości całkowitej z dachem 1340 cm. Wewnątrz budowla podzielona jest na trzy kondygnacje, z których każda pełniła określoną funkcję: 1. kondygnacja - przekładnie przenoszące ruch z wału na kamienie, 2. kondygnacja - złożenie kamieni i mechanizmy przemiałowe, 3. kondygnacja - mechanizm ustawiania czapy wraz ze skrzydłami do kierunku wiatru. Na poddaszu znajduje się wał skrzydłowy z kołem Palecznym. Obiekt posiada czworo dwuskrzydłowych drzwi oraz po cztery okna na każdym z pięter. Zachowały się szczątki drewnianych skrzydeł.

Obiekt niedostępny dla zwiedzających - teren prywatny.

Oprac. Grzegorz Ryżewski, OT NID w Białymstoku, 03.07.2014 r.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna, Wiatrak holenderski, M. Pawlik, 1979.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: wiatrak
  • Chronologia: 1924 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Armii Krajowej , Dąbrowa Białostocka
  • Lokalizacja: woj. podlaskie, pow. sokólski, gmina Dąbrowa Białostocka - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy