Zamek, Milicz-Zamek
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Ruina gotycko-renesansowego zamku nizinnego otoczonego reliktami fortyfikacji ziemnych. Zachowane relikty neogotyckiej odbudowy z końca XVIII w.

Historia

Zamek wybudowany w 4. ćw. XIII w. lub tuż po 1319 r. przez biskupa wrocławskiego. Przedmiot sporu biskupa z Janem Luksemburskim, którego wojska w 1339 zajęły zamek. W 1358 r. biskup sprzedał zamek Konradowi I oleśnickiemu. Zamek zniszczony przez husytów w 1432. Kupiony w 1494 r. przez von Kurzbachów, modernizowany po pożarze 1536. Od 1590 własność rodziny von Maltzan. W XVII w. na miejscu bramy wschodniej powstał nowy budynek. Po pożarze 1797 r. odbudowany w stylu neogotyckim (architekt Leonhard Schätzel ?), użytkowany jako przędzalnia, farbiarnia i teatr dworski. Od poł. XIX w. w ruinie. Badania archeologiczne 1986-1988.

Opis

Ruina położona na południowym brzegu Baryczy, na zachód od miasta, na niewielkim, sztucznie uformowanym wzniesieniu w parku pałacowym. Murowany z cegły o układzie gotyckim oraz barokowej, uzupełnienia z cegły fabrycznej. Gotycko-renesansowy, z elementami baroku i wczesnego neogotyku. Na planie nieregularnego wieloboku, otoczonego murem, częściowo czytelnymi fosami i wałami i wjazdem od wschodu, prowadzącym na dziedziniec wewnętrzny. Po pd. stronie dziedzińca relikty trójkondygnacyjnej wieży mieszkalnej z 4. ćw. XIII w., wzniesionej na planie prostokąta, z zachowanym nowożytnym sklepieniem kolebkowym, na pocz. w. XVI rozbudowanej w kierunku wschodnim. Od zach. i pn. dwa jednoprzestrzenne skrzydła z pocz. w. XVI. W skrzydle pn. resztki wielkiej sali wspartej na centralnym filarze. Na elewacjach pd. i wsch. zachowane relikty ślepych, prostokątnych neogotyckich okien ze śladami polichromii.

Dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.

Oprac. Grzegorz Grajewski, OT NID we Wrocławiu, 21.10.2014 r.

Bibliografia

 • Katalog zabytków sztuki w Polsce. Seria Nowa. t. IV, z. 3. Województwo wrocławskie, pod red. J. Pokory i M. Zlata. Milicz, Żmigród, Twardogóra i okolice, oprac. autorskie J. Wrabec. Warszawa 1997, s. 52-53.
 • Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006, s. 567-568.
 • Chorowska M., Zamek czy pałac? Ruina zamku w Miliczu na tle średniowiecznych siedzib biskupich w Europie, [w:] Milicz. Clavis Regni Poloniae. Gród na pograniczu, pod red. J. Kolendy, Wrocław 2008, s. 129-142.
 • Chorowska M., Kudła A., Architektura i historia średniowiecznego zamku w Miliczu, [w:] Nie tylko zamki, Wrocław 2005, s. 83-96.
 • Kajzer L., Kołodziejski S., Salm J., Leksykon zamków w Polsce, Warszawa 2002, s. 307-308.
 • Pilch J., Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa 2005, s. 231.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: zamek
 • Chronologia: 4. ćw. XIII w. lub po 1319 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Milicz-Zamek
 • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. milicki, gmina Milicz - miasto
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy