kościół filialny pw. św. Barbary, Mała Kamienica
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kościół filialny pw. św. Barbary

Mała Kamienica

photo

Gotycki kościół z wieżą nad prezbiterium.

Opis

Mała Kamienica jest położona 10 km na zach. od Jeleniej Góry, przy drodze prowadzącej do Mirska. Kościół znajduje się w centrum wsi.

Kościół wzmiankowany po raz pierwszy w 1399 r., prawdopodobnie z tego czasu pochodzi jego prezbiterium. Późniejszą nawę przebudowano na pocz. XVI w. Kościół przechodził remonty: w 1867 r., kiedy to dobudowano przedsionek pn.; w 1932 r. - wówczas odkryto w prezbiterium gotycką polichromię ze scenami z życia św. Barbary (polichromia ta jest obecnie zatynkowana), w latach 1974-75 i w latach 90. XX w.

Kościół ma ciekawą formę. Na przedłużeniu prostokątnej nawy znajduje się trójbocznie zamknięte prezbiterium, do którego od pd. przylega kwadratowa zakrystia z lożą kolatorska na piętrze (z lat 1616-1617). Tym, co odróżnia go od większości podobnych obiektów, jest ośmioboczna wieża (z lat 1616-1617), którą wzniesiono nad prezbiterium. Prowadzą do niej zewnętrzne schody. Nakryta jest ośmiobocznym prześwitowym hełmem z iglicą.

Wnętrze kościoła nakryte jest stropami. Na skromne wyposażenie wnętrza składają się: barokowy polichromowany ołtarz i ambona z XVIII w. oraz renesansowa kamienna chrzcielnica z 2. poł. XVI w., z płaskorzeźbionymi scenami: Wygnanie z raju, Ofiara Abrahama, Zwiastowanie, Boże Narodzenie. Kościół otacza kamienny mur dawnego cmentarza.

Kościół zazwyczaj zamknięty, możliwość oglądania wnętrza przed i po mszy św.

Oprac. Krzysztof Czartoryski, OT NID we Wrocławiu, 11.03.2015 r.

Bibliografia

  • Zabytki Sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: pocz. XVI w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Mała Kamienica
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski, gmina Stara Kamienica
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy