Pałac, Łupki
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Barokowy pałac, wzniesiony w 2 poł. XVII w. na dawnym podzamczu zamku Lenno. Wraz z otaczającymi zabudowaniami folwarku, oficyną, gołębnikiem i reliktami barokowego ogrodu tarasowego jest rzadkim przykładem dobrze zachowanego, jednorodnego kompleksu rezydencjonalnego z XVII-XVIII w. o malowniczym położeniu.

Historia

Pałac wzniesiony w latach 1653-63 przez Adama von Koulhasa (Kuehlhausa). Remontowany i przebudowany w 1728 r., przez ród von Grunfeld und Guttenstaedten, modernizowany w 2 poł. XIX w., remontowany w latach 1971-73, 1974-75 i 1988-91, a także na początku XXI w. Towarzysząca oficyna - pawilon ogrodowy - powstała w XVIII w., budynki folwarczne wzniesiono w XVIII-XIX w.

Opis

Obiekt usytuowany na południowym zboczu Góry Zamkowej., poniżej kompleksu zamku Lenno i w sąsiedztwie kościoła fil. św. Jadwigi. Utrzymany w stylu barokowym. Korpus na planie prostokąta, murowany z kamienia i cegły, dwukondygnacyjny. Od północy dostawione pod kątem prostym krótkie skrzydło. Obiekt kryty dachami czterospadowymi z lukarnami, które zastąpiły pierwotne dachy łamane. Bryła zwarta, z bocznymi pseudoryzalitami wyróżnionymi za pomocą lizen oraz pozornym ryzalitem środkowej osi, podkreślonym półkolistym tympanonem z kartuszami herbowymi rodów von Grunfeld i von Unruch oraz niską, stopniowaną ścianką attykową w partii dachu. Okna prostokątne, w kamiennych oprawach z uszakami. Poprzedzone wachlarzowymi schodami wejście główne zamknięte półokrągło i ujęte w balkonowy portal z kluczem i flankującymi ukośnymi filarami. Balkon na konsolach, z łukowato wygiętą, ażurową balustradą z piaskowca i ozdobnymi urnami. Elewacja północna, ogrodowa, z jednoprzęsłowym mostem kamiennym na wysokości piętra, prowadzącym do położonego powyżej barokowego ogrodu tarasowego z fontanną. Wnętrze dwutraktowe, z holem na osi i reprezentacyjną klatką schodową. Przyziemie częściowo przesklepione kolebami z lunetami. Na wschód od pałacu dwukondygnacyjny pawilon ogrodowy, na zachód i południe zabudowania folwarku z wolnostojącym, piętrowym gołębnikiem na rzucie elipsy.

Obiekt oraz towarzyszące mu zabudowania są własnością prywatną, zwiedzanie możliwe wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu.

Oprac. Piotr Roczek, 05.05.2015 r.

Bibliografia

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów. T. 2 Pogórze Izerskie, Vol. II, red. M. Staffa, Wrocław 2003, s. 430-431,
  • Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006, s. 547.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: pałac
  • Chronologia: 2 poł. XVII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Łupki 53
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. lwówecki, gmina Wleń - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy