Kościół pw. św. Trójcy, Łukowice Brzeskie
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół pw. św. Trójcy

Łukowice Brzeskie

photo

Dawny kościół ewangelicki w Łukowicach Brzeskich jest świątynią z gotycko-renesansowym detalem architektonicznym i fragmentarycznie zachowanym gotyckim wystrojem malarskim.

Historia

Kościół w Łukowicach Brzeskich wzmiankowany był już w poł. XIV wieku. Wraz z nadejściem protestantyzmu świątynia została przejęta przez ewangelików, a patronat nad nią objęło kolegium w Brzegu. W 1581 roku z fundacji księcia Jerzy II Brzeskiego został zbudowany obecny kościół. W 1 ćw. XVIII wieku dobudowana została wieża, a w 1900 roku odnowiono wnętrze. Został zniszczony podczas działań wojennych i do końca lat 60-tych stał niezabezpieczony. W 1974 roku został odbudowany i został przekazany Parafii Rzymskokatolickiej w Owczarach i od tego czasu pełni funkcje kościoła filialnego.

Opis

Kościół położony jest w północnej części miejscowości na działce kształtem zbliżonej do prostokąta. Otoczony jest XVI-wiecznym ogrodzeniem murowanym z kamienia, z trzema bramkami (dwiema renesansowymi z ozdobnymi zwieńczeniami i jedną barokową) oraz lipami. Świątynia jest orientowana, murowana z kamienia i cegły. Zbudowana została na planie prostokąta z czworoboczną wieżą od zachodu na osi kościoła i prostokątną zakrystią od północy. Po stronie południowej, dobudowana została kruchta. Gładko otynkowane elewacje kościoła artykułowane są schodkowymi skarpami i ostrołukowo zamkniętymi otworami okiennymi (wysokimi i wąskimi w nawie, zaś w elewacji wschodniej znajdującymi się na jej osi w dwóch poziomach). Wieża kościoła podzielona jest gzymsami na cztery kondygnacje. Na osi dolnej kondygnacji znajduję się otwór wejściowy zamknięty łukiem pełnym, nad którym znajduje się falisty odcinek gzymsu. Otwory okienne zamknięte są półkoliście i ujęte opaskami z kluczem. Ostatnia kondygnacja wieży zwieńczona jest gzymsem koronującym i nakryta hełmem z latarnią. Kościół nakryty jest dachem siodłowymi z połacią dachową przechodzącą nad zakrystię. Kruchta nakryta jest daszkiem dwuspadowym o linii kalenicy prostopadłej do dachu świątyni. Od wewnątrz prezbiterium zamknięte jest trójbocznie, a kościół pod koniec XVI wieku został nakryty sklepieniem krzyżowo-żebrowym z zebrami spływającymi na lizeny. Z pierwotnego wystroju wnętrza zachował się kamienny portal do zakrystii zamknięty ściętym trójliściem (1581), kamienna płyta nagrobna z 1635 roku oraz widoczne na ścianie północnej fragmenty późnogotyckiej polichromii z zacheuszkiem. Ponadto w kościele znajduje się neogotycki ołtarz główny.

Zabytek dostępny. Podlega parafii w Owczarach

Oprac. Aleksandra Ziółkowska, OT NID w Opolu, 12.05.2015 r.

 

Bibliografia

 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII: Województwo opolskie, z. 1: Powiat brzeski,
  red. T. Chrzanowski, M. Kornecki, Warszawa 1961, s. 58-59.
 • Lutsch H., Verzeichnis der Kunstdenkmäler der Provinz Schlesien, t. 2: Die Landkreise des Reg. Bezirks Breslau, Breslau 1889, s. 350.
 • Karta ewidencyjna zabytku architektury - kościół filialny pw. św. Trójcy - poewangelicki w Łukowicach Brzeskich, oprac. Dariusz Stoces, Arch. WUOZ w Opolu, 2008

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kościół
 • Chronologia: 1347
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Łukowice Brzeskie
 • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. brzeski, gmina Skarbimierz
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy