Gołębnik, Lubiatowo
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Przykład małej architektury, stanowiący integralny element zespołu pałacowo-folwarcznego. Wystrój architektoniczny nawiązuje do zabytkowego pałacu, w duchu utylitarnej, neostylowej architektury ceglanej.

Historia

Gołębnik (z kurnikiem) wybudowany został w 1902 r., o czym świadczy chorągiewka z datą umieszczona na wieżyczce. Pierwotnie obiekt stanowił element zespołu pałacowo-folwarcznego, należącego do rodziny von Schönning. Brak informacji o architektach i budowniczych. Budynek wzniesiono w formach analogicznych jak neostylowy, ceglany pałac z 1890 r. Po 1945 r. majątek został rozparcelowany, a gołębnik włączono do jednej z prywatnych posesji.

Opis

Gołębnik zlokalizowany jest pośrodku wsi, po południowej stronie drogi, w zachodniej części dawnego podwórza folwarcznego - bezpośrednio po wschodniej stronie pałacu.

Budynek o formie architektonicznej i wystroju nawiązującym do utylitarnej architektury ceglanej. Jest to wielofukncyjny budynek gospodarczy (gołębnik, kurnik-chlew), założony na planie foremnego ośmioboku, o dwukondygnacyjnej (zestopniowanej) bryle, zwieńczony ceglaną wieżyczką w formie pseudolatarni z chorągiewką [1902]. W przyziemiu dachy pulpitowe, nad II kondygnacją - ośmiopołaciowy, kryte dachówką karpiówką. Ściany murowane z cegły ceramicznej, nietynkowane. Otwory okienne i drzwiowe ujęte pełnołukowymi nadrożami. Parter nakryty ceramicznymi stropami odcinkowymi; nad II kondygnacją stropy drewniane, belkowe nagie. Elewacje o jednorodnej kompozycji i wystroju, akcentowane ceglanym detalem: pasy, obwoluty, płyciny, gzymsy kordonkowe i ząbkowe oraz fryz krzyżowy. Wnętrze podzielone na kilka części, z korytarzem do centralnie umieszczonej klatki schodowej. Z historycznego wyposażenia zachowała się metaloplastyczna chorągiewka - wiatrowskaz na zwieńczeniu wieżyczki.

Obiekt dostępny (widoczny) z podwórza folwarcznego. Wejście do wnętrza po uzgodnieniu z właścicielem.

Oprac. Waldemar Witek, OT NID Szczecin, 22.12.2014 r.

Bibliografia

  • Bartosz D., Słomiński M., Katalog Zabytków Sztuki, województwo zachodnio-pomorskie, powiat pyrzycki, t. XIII, z. 1, Warszawa 2013, s. 92-97.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek gospodarczy
  • Chronologia: początek XX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Lubiatowo 23
  • Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie, pow. pyrzycki, gmina Przelewice
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy