Kościół św. Józefa filia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Łódź
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół św. Józefa filia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Łódź

photo

Kościół zachował zewnętrzne walory zabytkowe: materiał i zasadniczy kształt. We wnętrzach podziwiać można bogato zdobione neobarokowe ołtarze, polichromie ścienne oraz witraże. Na uwagę zasługuje także bogato zdobiony prospekt organowy z organami wykonanymi przez jedną z łódzkich firm w 1951 r.

Historia

Jest to jeden z najstarszych zabytków sakralnych na terenie Łodzi wzniesiony z fundacji biskupa Antoniego Ostrowskiego ordynariusza włocławskiego w latach 1765-1768 jako kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W roku 1888 został rozebrany i przeniesiony na dawny, nie użytkowany cmentarz przy ul. Ogrodowej jako tymczasową kaplicę. Przenosiny odbyły się w oparciu o projekt warszawskiego architekta Konstantego Wojciechowskiego. 6 maja 1888 odprawiono na nowym miejscu pierwsze nabożeństwo, w tym samym miesiącu został poświęcony jako kościół filialny pod wezwaniem św. Józefa. Dnia 29 grudnia 1909 r. arcybiskup Wincenty Chościak-Popiel erygował parafię. Zasadniczo świątynia zachowała swój pierwotny kształt. Podczas przenosin rozszerzono korpus budynku, podzielono go na trzy nawy, zmieniono pokrycie dachu, ustawiono go na wysokiej podmurówce. Natomiast w latach 1911-1914 dokonano rozbudowy prezbiterium, dobudowano dużą zakrystię i boczne kaplice.

Opis

Kościół znajduje się w południowej części działki, po południowej stronie ulicy Ogrodowej. Z zewnątrz jest oszalowany, ściany wewnątrz świątyni zostały otynkowane i pokryte polichromiami. Budynek ma rzut wydłużonego prostokąta z kaplicami bocznymi od strony zachodniej i kwadratową zakrystią. Korpus, prezbiterium i zakrystia nakryte są stromym dachem dwuspadowym pokrytym dachówką. Kaplice boczne posiadają osobne zadaszenie kryte blachą.

Ołtarz główny poświęcony został patronowi kościoła. W części centralnej usytuowana jest nisza z rzeźbą przedstawiającą św. Józefa z Dzieciątkiem na ręku. W częściach bocznych umiejscowiono figury śś. Piotra i Pawła. Całość wieńczy okazała, złocona, promienista gloria z Okiem Opatrzności. Na jej tle ustawiono figury Trójcy Świętej. Na uwagę zasługuje ołtarz Matki Boskiej Bolesnej datowany na przełom XVII/XVIII w. We wnętrzach podziwiać można także witraże, liczne tablice pamiątkowe oraz polichromie.

Kościół wraz z dzwonnicą usytuowaną w południowo- wschodniej części działki znajdują się w parkowym otoczeniu w oddaleniu od ulicy.

Kościół jest dostępny dla zwiedzających po uprzednim ustaleniu terminu w kancelarii parafialnej.

Oprac. Patrycja Podgarbi, OT NID w Łodzi, 27-10-2014 r.

Bibliografia

 • Bandurka M., Rosin R., Łódź 1423-1823-1973. Zarys dziejów i wybór dokumentów, Łódź 1974
 • Warszawa J., Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa, Kościół parafialny pw. św. Józefa z dzwonnicą, luty 1984.
 • Stefański K., Architektura sakralna Łodzi w okresie przemysłowego rozwoju miasta 1821-1914, Łódź 1995
 • Stefański K., Jak zbudowano przemysłową Łódź. Architektura i urbanistyka miasta w l. 1821-1914, Łódź 2001, s. 16
 • Stefański K., Atlas architektury dawnej Łodzi do 1939 r., Łódź 2008, s. 104
 • Strzałkowski J., Architekci i budowniczowie w Łodzi do r. 1944, Łódź 1997
 • Urbaniak A., Śladami starej Łodzi, t. I, Łódź 1988, t. II, Łódź 1993
 • www.ap.gov.pl zakładka Wirtualne wystawy: Łódź- miasto wielu wyznań, Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, dawniej kościół św. Józefa filia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - ul. Ogrodowa 22
 • www.ap.gov.pl zakładka Wirtualne wystawy: Świątynie w obiektywie Włodzimierza Pfeiffera- Łódź- parafia rzymskokatolicka pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kościół
 • Chronologia: 1765 - 1768
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Ogrodowa 22, Łódź
 • Lokalizacja: woj. łódzkie, pow. Łódź, gmina Łódź
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy