Ratusz, Leśna
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Budynek w stylu klasycystycznym. Powstały pod koniec XVII w., rozbudowany w 2 poł. XVIII w. i kilkakrotnie modernizowany. Stanowi reprezentatywny przykład budowli publicznej na Śląsku w dobie nowożytnej.

Historia

Ratusz powstały w 1699 r. w miejscu wcześniejszego, zniszczonego przez pożar w 1668 r. Rozbudowany w 1774 r. Obiekt przebudowywany i modernizowany w 4 ćw. XIX w. oraz w 1925 r. Remontowany na przełomie XX/XXI w.

Opis

Budynek usytuowany w centrum miasta, pośrodku rynku. Wzniesiony na planie prostokąta, murowany z kamienia i cegły, dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Bryła zwarta, z pseudoryzalitem od zachodu, zwieńczonym trójkątnym tympanonem oraz z asymetrycznym, wąskim ryzalitem szczytowym od wschodu, do którego dostawione boczne schody wzdłuż elewacji. Obiekt nakryty dachem naczółkowym z ośmiobocznym, obitym blachą belwederem na kalenicy - pozostałością niskiej wieżyczki. Elewacje tynkowane, o boniowanych narożach. W szczytach niskie tralkowe attyki. Okna głównie prostokątne, umieszczone w profilowanych obramieniach z prostymi naczółkami i podokiennikami. Sień budynku sklepiona kolebką z lunetami, w części północnej sklepione krzyżowo przedsionek i sala dawnej wagi. Pomieszczenia południowej części obiektu z drewnianym stropem z 1709 r., Zachowana drewniana belka do zawieszania wagi i barokowa balustrada schodów z motywem kampanuli z pocz. XVIII w.

Wnętrza dostępne w godzinach pracy Urzędu Miasta.

Oprac. Piotr Roczek, 30.03.2015 r.

Bibliografia

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów. T. 2 Pogórze Izerskie, Vol. I, red. M. Staffa, Wrocław 2003, s. 395,
  • Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006, s. 495.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: ratusz
  • Chronologia: koniec XVII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Rynek 19, Leśna
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. lubański, gmina Leśna - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy