kaplica cmentarna, Leoncin
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kaplica cmentarna

Leoncin

koniec XVII w.
photo

Obiekt stanowi przykład drewnianej architektury sakralnej z k. XVII w. właściwej dla osadnictwa puszczańskiego okolic Warszawy. Jest przykładem obiektu o centralnym założeniu, z wewnętrznym chórem muzycznym ulokowanym nad wejściem.

Historia

Kaplica zbudowana została prawdopodobnie w k. XVII w. w miejscowości Głusk nieopodal Leoncina, która w ówczesnych czasach stanowiła siedzibę gminy, jako wotum dziękczynienia za zwycięstwo Stefana Czarnieckiego nad Szwedami. W 1837 r. była kompleksowo remontowana ze środków starosty Stanisława Wysockiego. Na obecne miejsce przeniesiona została w 1870 r.

Opis

Kaplica wykonana jest z drewna dębowego (podwalina) i sosnowego (ściany), w konstrukcji wieńcowej, z węgłami łączonymi na nakładkę z krytym czopem, oszalowana od zewnątrz poziomymi deskami. Strop i podłogi deskowe. Wnętrze jest jednoprzestrzenne z wewnętrznym chórem muzycznym ulokowanym nad wejściem.
Budynek na planie ośmioboku, symetryczny, zwarty, o wysokich ścianach, nakryty jest dachem ośmiobocznym poszytym gontem, zwieńczonym latarnią z krzyżem. Wejście poprzedzone kruchtą nakrytą dwuspadowym dachem również z gontowym pokryciem. Okna prostokątne, zamknięte łukiem odcinkowym.

Obiekt trudnodostępny – jedynie przy okazji uroczystości pogrzebowych i Wszystkich Świętych lub po uprzednim umówieniu się z proboszczem parafii.

Oprac. Jerzy Szałygin, OT NID w Warszawie, 20-07-2017 r.

Bibliografia

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, Woj. warszawskie, z. 10, Nowy Dwór Mazowiecki i okolice, Warszawa 1987.
  • Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa. Kaplica cmentarna p.w. Św. Trójcy, oprac. J. Kalicki, Warszawa 1976.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: architektura sakralna
  • Chronologia: koniec XVII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Leoncin
  • Lokalizacja: woj. mazowieckie, pow. nowodworski, gmina Leoncin
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy