Oficyna pałacowa, Krasków
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Barokowa oficyna pałacowa w otoczeniu komponowanego parku krajobrazowego.

Historia

1746 r. - budowa.

Po 1945 r. - dewastacja.

Lata 90. XX w. - remont generalny, rozbudowa i przystosowanie do funkcji hotelowej.

Opis

Oficyna znajduje się w zespole pałacowym, zlokalizowanym w zach. części wsi, przy drodze z Marcinowic do Domanic. Wznosi się po pn. stronie podjazdu do pałacu.

Wzniesiona została w 1746 r., po pożarze pałacu, gdy dokonywano późnobarokowej przebudowy założenia dla ówczesnego własciciela dóbr Davida Siegmunda von Zedlitz und Leipe.

Oficyna na charakterystycznym, dwuczłonowym rzucie, złożonym z dwóch prostokątów ustawionych poprzecznie ze skosem. Część zach. piętrowa, dwutraktowa, z sienią na osi i reprezentacyjną klatką schodową w narożniku pn.-wsch. Częśc wsch. również dwutraktowa z sienią na osi, lecz z asymetrycznymi traktami.

Oficyna murowana z kamienia granitowego i cegły, na zaprawie glinianej. W sieniach obu części sklepienia żaglaste na gurtach., w części wsch. w trzech pomieszczeniach sklepienia kolebkowe z lunetami. W pozostałych pomieszczeniach parteru stropy betonowe, wprowadzone podczas remontu w latach 90. XX w.

Bryła oficyny dwuczłonowa: część zach. dwukondygnacyjna, kryta dachem mansardowym; część wsch. parterowa, kryta wysokim dachem dwuspadowym. Podczas remontu w latach 90. XX w. w części wsch. wprowadzono murowane piętrowe poddasze w postaci długiej facjaty (dla pomieszczenia użytkowych pokoi), zwiekszając wysokość dachu. Elewacja części zach. trzyosiowa, osie wydzielone lizenami, naroża zaokrąglone. Elewacja części wsch. pięcioosiowa z podziłami ramowymi.

Własność prywatna, mieszcząca hotel. Możliwość oglądania z zewnątrz.

Oprac. Krzysztof Czartoryski, OT NID we Wrocławiu, 04.02.2015 r.

Bibliografia

  • Zabytki Sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: 1 poł. XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Krasków
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Marcinowice
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy