Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Murzynowo Kościelne
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Murzynowo Kościelne

photo

Kościół par. pw. św. Jana Chrzciciela jest przykładem wielkopolskiej wiejskiej barokowej drewnianej architektury sakralnej wzniesionej z fundacji kolegiaty średzkiej.

Historia

Parafia w Murzynowie Kościelnym wzmiankowana została po raz pierwszy w 1398 roku. W roku 1537 król Zygmunt I przekazał kościół wraz z jego dobrami kolegiacie średzkiej, która w latach 1739-1742 wzniosła obecny drewniany kościół, na miejscu poprzedniego, również drewnianego, który spłonął wraz z całą wsią w 1739 r. Nawa kościoła w latach 1900-1903 została rozbudowana od zachodu o partię murowaną. W 1925 odnowiono wnętrza i wykonano polichromię według projektu Antoniego Procajłowicza. W ostatnich latach w kościele przeprowadzono szereg remontów, m. in. dachu kościoła, elewacji drewnianej części kościoła, jego podłogi oraz drzwi wejściowych.

Opis

Murzynowo Kościelne położone jest w odległości 11 km na pd. zach. od Wrześni. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela usytuowany jest na wyniesieniu w centralnej części wsi - jej dawnym nawsiu.

Wzniesiony został jako budynek drewniany, konstrukcji zrębowej. Od zachodu nawa została rozbudowana o neogotycką część murowaną, natomiast od wsch. przylega do niej mniejsze, trójbocznie zamknięte prezbiterium z usytuowaną przy jego boku zakrystią z przedsionkiem. Trójkalenicowy dach z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym, barokowym hełmem z latarnią pokryty jest dachówką Wnętrza kryje strop z kasetonami. Prezbiterium od nawy wydziela fazowana belka tęczowa, a zdobi polichromia z ornamentem roślinnym wykonana wg projektu Antoniego Procajłowicza. Na wyposażenie składają się m.in. późnobarokowe ołtarze boczne z k. XVIII w. oraz nowy ołtarz główny.

Na terenie przykościelnym wydzielonym współczesnym drewniano-betonowym ogrodzeniem położone są drewniana dzwonnica o otwartej konstrukcji słupowej z k. XVIII w. oraz kryta dachem czterospadowym murowana kapliczka

Kościół dostępny dla zwiedzających z zewnątrz. Msze Św. w niedziele: sobota godz. 17.00 (latem godz. 18.00), niedziela godz. 8.30, godz., godz. 10.00, 11.30; w dni powszednie: godz. 17.00 (latem godz. 18.00); w święta w dni pracy: godz. 10.00, godz. 17.00 (lub godz. 18.00).

Oprac. Tomasz Łuczak,14-11-2014 r.

Bibliografia:

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5, Woj. wielkopolskie, red. Ruszczyńska Teresa, Sławska Aniela, z. 24, Pow. średzki, Warszawa 1964, s. 15-16
  • Kościoły drewniane w Wielkopolsce, red. Mariusz Grzebalski, Poznań 2004, s. 162.
  • Wielkopolska. Słownik krajoznawczy, red. Łęcki Włodzimierz, Poznań 2002, s. 218.
  • http://kosciolydrewniane.pl - odsłona z listopada 2015 r.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1739 - 1742
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Murzynowo Kościelne
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. średzki, gmina Dominowo
  • Właściciel praw autorskich do opisu: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Mapa Google

Geoportal

Zobacz także w najbliższej okolicy