Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Kościół par. pw. św. Michała Archanioła

Łukowo

photo

Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Łukowie stanowi reprezentatywny dla wielkopolskiego budownictwa sakralnego przykład architektury drewnianej. Na uwagę zasługuje zastosowanie drewnianego gontu jako materiału kryjącego dach i chroniącego podmurówkę przed opadami atmosferycznymi. Zarówno kościół jak i tutejszy pałac z pocz. XIX w. związane są z osobą wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.

Historia

Parafia w Łukowie po raz pierwszy wzmiankowana jest w 1397 r. Obecny kościół pw. św. Michała Archanioła został wzniesiony w 1780 roku. Remonty świątyni przeprowadzono w latach 1824, 1949 i 1979. W 1931 r. w pasterce wigilijnej w kościele uczestniczył Adam Mickiewicz, który odwiedził mieszkającego w pałacu w Łukowie swojego brata, Franciszka.

Opis

Kościół wzniesiony został z drewna, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany, trójnawowy, z węższym trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia, a od zachodu czworoboczna wieża wzniesiona nad kruchtą, kryta obłym czterospadowym dachem z latarnią zwieńczoną wysokim hełmem. Dach dwuspadowy, o wspólnej kalenicy dla korpusu głównego i prezbiterium, kryty gontem, który w formie fartucha osłania także przed zamakaniem podwalinę kościoła. W wnętrzu trzy nawy wydzielone są przez dwa rzędy drewnianych kolumn. Nawa środkowa i prezbiterium posiadają pozorne sklepienie kolebkowe, nawy boczne sklepione są płaskimi stropami.

Spośród rokokowego wyposażenia wnętrza oprócz ołtarzy głównego i bocznych, ambony i chrzcielnicy na uwagę zasługują również dwa obrazy ołtarza głównego: Ars Moriendi autorstwa Wacława Grafa z 1753 r., obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus i św. Jana Chrzcicielem, a także pochodzące z 4 ćw. XVII w. obrazy w ołtarzach bocznych.

Obiekt dostępny dla zwiedzających z zewnątrz. Msze Św. w niedziele: godz. 9.45; sobota: latem - 17.30, zimą - 16.30; w dni powszednie: brak;. w święta w dni pracy: zimą o godz. 16.30, latem o godz. 17.30.

Oprac. Tomasz Łuczak, 18.11.2014 r.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, Łukowo - kościół, oprac. Kamiński Robert, 1984, Archiwum Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.
  • Kościoły drewniane w Wielkopolsce, red. Mariusz Grzebalski, Poznań 2004, s. 150.
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5, Woj. wielkopolskie, red. Ruszczyńska Teresa, Sławska Aniela, z. 15, Pow. obornicki, opr. I. Galicka I.,  Kaczorowska I., Sygietyńska H., Warszawa 1965, s. 3-4.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1780 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Łukowo
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. obornicki, gmina Oborniki - obszar wiejski
  • Właściciel praw autorskich do opisu: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

Mapa Google

Geoportal

Zobacz także w najbliższej okolicy