Wiatrak holender, Koryciski
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Obiekt jest dobrze zachowanym, jednym z nielicznych obecnie przykładów, popularnego dawniej młyna wiatrowego typu holenderskiego na terenie obecnego województwa podlaskiego. Jest niezwykle ciekawym przykładem wiatraka przystosowanego do napędu różnych maszyn rolniczych (sieczkarni, tokarni, młockarni oraz piły tarczowej). Posiada zachowane wyposażenie młyńskie. Obecnie, po kapitalnym remoncie, w 2013 r. zdobył II miejsce w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.

Historia

Wiatrak został wybudowany w latach 1947-1948. Do 1950 r. służył jako napęd sieczkarni, tokarki do drewna, młockarni oraz piły tarczowej. Dopiero w latach 50. XX w. zostało zamontowane złożenie kamieni do przemiału zboża. Wiatrak pracował jako młyn zbożowy do 1972 roku. Obecnie po generalnym remoncie.

Opis

Wiatrak usytuowany jest na skraju zabudowań wsi Koryciski, na posesji Bazylego Iwacika. Jest to wiatrak w typie holenderskim z przybudówką. Obrotowa czasza wyposażona w śmigła nakryta jest dachem dwuspadowym. Korpus ma przekrój ośmiokąta o boku 2 m. Na wysokości 3 m dookoła korpusu znajduje się pomost z barierką. Całkowita wysokość wiatraka wynosi 12 m. Obiekt drewniany, konstrukcji słupowo-ryglowej, oszalowany pionowo, pokryty gontem. Wnętrze wiatraka podzielone na parter i dwie kondygnacje. Na parterze znajduje się stolarnia. Zachowało się kompletne wyposażenie młyńskie.

Obiekt dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.

Oprac. Grzegorz Ryżewski, OT NID w Białymstoku, 08.10.2014 r.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna, Koryciski. Wiatrak holenderski, oprac. Pawlik M., Białystok 1982, Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków  w Białymstoku.
  • Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim 2013, Białystok 2013, s. 11-12.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: wiatrak
  • Chronologia: 1948 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Koryciski 32
  • Lokalizacja: woj. podlaskie, pow. hajnowski, gmina Dubicze Cerkiewne
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy