Kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, Kicin
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

Kicin

photo

Kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Kicinie jest interesującym przykładem drewnianego budownictwa sakralnego w Wielkopolsce. Zachowany w pierwotnej formie z wyposażeniem XVIII w., poszczycić się może autentyczną rokokową polichromią. W latach 1564-74 tytularnym proboszczem kościoła był Jan Kochanowski. Obiekt znajduje sie na szlaku turystycznym ”Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka”. Co roku w kościele odbywają się wielkanocne misteria Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

Historia

Najstarsze wzmianki na temat parafii w Kicinie pochodzą z 1405 r. Parafia należała do poznańskiej kapituły katedralnej, gdzie proboszcz był wybierany przez kanoników. W latach 1564-74 piastował to stanowisko najwybitniejszy poeta polskiego renesansu Jan Kochanowski. Wtedy też zapewne powstał pierwotny kościół parafialny p.w. św. Józefa. Następny pod wezwaniem Wszystkich Świętych został rozebrany w 1749 r. decyzją Józefa Tadeusza Kierskiego, biskupa sufragana poznańskiego, który w jego miejscu w 1751 r. ufundował nowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Rok później świątynię konsekrowano, podczas ceremonii poświęcono również cztery dzwony: „Józef”, „Nepomucen”, „Stanisław”, „Wawrzyniec”. W 1830 roku przeniesiono cmentarz znajdujący sie wokół kościoła w nowe miejsce. Zniszczona w 1852 roku wieża odbudowana została w 1863. Podczas II wojny światowej w kościele był magazyn. Kościół był wielokrotnie remontowany: w 1902 zmieniono pokrycie dachu z gontu na łupek; w 1903 wymieniono posadzkę; w 1931 wnętrze kościoła ozdobiono nową polichromią. W l. 1966-67 odkryta została pierwotna polichromia, której renowacje wykonał artysta malarz Teodor Szukała. W 1980 wymieniono oszalowanie; w 2004 r. w miejscu starej zakrystii postawiono nową większą; w l. 2008-10 przeprowadzono prace konserwatorskie wewnątrz kościoła. W 1985 roku obok kościoła wybudowano nową dzwonnicę, w której umieszczono trzy dzwony zdjęte z wieży kościelnej.

Opis

Kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP wraz z plebanią znajduje się w centrum wsi na dawnym grodzisku stożkowym.

Kościół jest orientowany, wzniesiony na planie prostokąta, z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, z niższą kruchtą od zachodu, nad którą wznosi się wieża na rzucie kwadratu oraz niewielką kruchtą od południa i zakrystią od północy. Korpus główny kościoła jest nakryty dachem dwuspadowym, prezbiterium wielopołaciowym, a wieża dachem namiotowym. Wszystkie połacie dachu pokryte są łupkiem.

Budowla jest drewniana, konstrukcji zrębowej z wieżą w układzie słupowym. Elewacje oszalowane pionowo deskami z drewna modrzewiowego, posiadają prostokątne otwory okienne zamknięte łukiem odcinkowym w profilowanych obramieniach.

Wnętrze kościoła jednonawowe, nakryte prostym stropem, z fazowaną belka tęczową pokryte jest piękną rokokową polichromią z motywami girland. Rokokowe wyposażenie kościoła obejmuje m in. ołtarz główny z ok. poł. XVIII w. z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1687 r. będący kopią obrazu z Gostynina z 1540 r., ambonę, chrzcielnice i trzy ławki kolatorskie oraz dwa neobarokowe ołtarze boczne. Na uwagę zasługuje zawieszony nad wejściem do zakrystii obraz Matki Boskiej Śnieżnej z ok. 1620-30 r.

Kościół dostępny. Bliższe informacje podane są na stronie internetowej parafii www.parafiakicin.pl

Oprac. Radomiła Banach, OT NID w Poznaniu, 22-10-2015 r.

Bibliografia:

  • J. Łukaszewicz, Krótki opis historyczny kościołów parochialnych w dawnej diecezji poznańskiej, Poznań 1858, t. I, s.416.
  • Drewniane kościoły w Wielkopolsce, koncepcja, teksty i wybór fotografii P. Maluśkiewicz, Poznań 2004, s. 110.
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. V, z. 20: dawny powiat poznański, Warszawa 1977, s. 12-13.
  • J. Kowalski, Podróż do dwunastu drewnianych kościołów, Murowana Goślina 2008, s.111-122.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1751 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Szkolna 4, Kicin
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. poznański, gmina Czerwonak
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy