Wiatrak koźlak, Kazimierz Dolny
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Jeden z nielicznie zachowanych tego typu obiektów na terenie województwa lubelskiego. Wiatrak stanowi dominantę w krajobrazie okolic Mięćmierza i nawiązuje bezpośrednio do tradycji istniejących niegdyś na tym terenie wiatraków.

Historia

Wiatrak - koźlak pochodzi z ok. 1911 r. Funkcjonował na terenie wsi Osiny. W 1975 roku został przeniesiony do Mięćmierza Okale i posadowiony w miejscu (na wysokiej skarpie) gdzie według przekazów oraz XIX-wiecznej akwareli Kazimierza Stronczyńskiego istniały pierwotnie podobne obiekty. Dzięki staraniom właścicieli Marii i Ryszarda Dziadoszów zachował oryginalną konstrukcję (dodano jedynie skrzydła). W latach 1975-1982 wnętrze zostało zaadaptowane do celów mieszkalnych. W 1997 roku właściciel zaprojektował i wykonał schody zewnętrzne. Od roku 2002 współwłaścicielką obiektu jest również Maria Warszawska, która od 2013 prowadzi sezonową kawiarnię “Pod Skrzydłami”.

Opis

Obiekt usytuowany jest na wydłużonej prostokątnej działce w południowo - wschodnim krańcu wsi, w sąsiedztwie rezerwatu przyrody. Stojąc na wysokiej skarpie wiślanej dominuje nad okolicą i stanowi punkt widokowy na przełom rzeki oraz Janowca.

Wiatrak założony został na planie prostokąta. Bryła trzykondygnacyjna nakryta dachem dwuspadowym z naczółkiem. Obiekt drewniany konstrukcji szkieletowo - ramowej na ceglanej podmurówce z oryginalnym słupem środkowym zwanym królem osadzonym na koźle. Dach dwuspadowy ze ściętym wierzchołkiem od strony skrzydłowej, pokryty gontem. Elewacje oszalowane pionowo deskami. W elewacji frontowej nadwieszony szczyt ozdobnie oszalowany deskami, z dekoracją snycerską w formie lambrekinu. Wejście główne na parterze, powyżej zewnętrze schody (współczesne)). W ścianie tylnej (nawietrznej) osadzone cztery skrzydła (zrekonstruowane). Wnętrze zaadaptowane na cele mieszkalne (zachowana część dawnego wyposażenia).

Obiekt dostępny od wtorku do niedzieli w godz. 09:00-16:00

Z wyjątkiem 1 stycznia (Nowy Rok), Niedzieli Wielkanocnej, Bożego Ciała (do godz. 13:00), 1 i 11 listopada oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie)

Oprac. Anna Sikora-Terlecka, OT NID w Lublinie

Bibliografia

  • Nestorowicza Z., Kazimierz Dolny. Przewodnik po mieście i okolicach, Lublin 2014, s.
  • Teodorowicz-Czerepińska J., Kazimierz Dolny. Monografia historyczno-urbanistyczna, Kazimierz Dolny 1981, s.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: wiatrak
  • Chronologia: 1911 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Męćmierz 10, Kazimierz Dolny
  • Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. puławski, gmina Kazimierz Dolny - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy